بسم الله الرحمن الرحیم

سلام به دانشجویان عزیز و گرافیستهای  محترم

اگر تعریف چاپ این باشد که  تاثیر گزاری نقش  ایجاد شده  از روی یک سطح بر سطح دیگر  که از  گذشته های بسیار دور تا به امروز  به شیوه های گوناگون صورت گرفته ودرجلسه اول به  صورت کلی  در مورد انواع چاپ  گفتگو کردیم  در جلسه دوم در باره شیوه دیگر  چاپ یعنی  چاپ شخصی صحبت شد  و اشاره کردم هر یک از ما خود یک دستگاه چاپ کننده و چاپ پذیر هستیم  و از زمانی که خداوند نعمت بودن را به ما داد که بشویم تا به امروز بسیار نقش های متفاوتی بر لوح ذهن ما ثبت شده و بسیاری از لوح وجود ما  نقش گرفته اند و ما چه بخواهیم و چه نخواهیم وجودمان از یکدیگر  تاثیر خواهد گرفت و آنهایی موفق و خرسند خواهند بود که هر دو نقش را زیبا داشته باشند  هم نقشی که بر  ذهن دیگران چاپ میکنند و هم نقشی که دیگران بر وجود آنها ثبت میکنند  در این میان ما خود اختیار داریم تا انتخاب کنیم نقشهای زیبا را و زیبا ترین نقش ها و رنگها  آنی است که رنگ و نقش خدایی داشته باشد  پس خیلی مراقب دستگاه چاپ شخصی خود باشی که چه چیزی را در لوح وجو د خود و دیگران ثبت میکنید . امید وارم که لطف خداشاما حال همه ما شود .

 (خدایا چنان کن سرانجام کار | تو خشنود باشی و ما رستگار)

 

 برای هر کار چاپی در مرحله اول طراحی و اجرای سفارش چاپی است که در این مرحله به موارد ی که اشاره می شود باید خوب دقت داشته باشید :

 درفصل اول  کتاب ی که معرفی کردم   نکاتی در  رابطه با طراحی مورد بحث قرار گرفته  از جمله:

درباره ی فونت ,انتخاب رنگ حروف ,خط دور حروف , خطوط بین حروف فارسی,  مشکل تبدیل به منحنی , نزدیکی حروف به برش , درباره ی طرحهای برداری و طرحهای بیت مپ  ,مراحل اجرای حرفه ای کار طراحی و تراز کردن حروف اینها مواردی هستند که در فصل اول با انها اشنا می شویم و در مورد هر کدام توضیح مختصری را می دهیم.

 اولین مورد درباره ی فونت است که:

هنگام ارسال یک سند جهت خروجی فیلم یا پلیت توجه کنید که فونتهای خود را تبدیل به منحنی کنید یا اینکه به همراه ارسال سند , فونتها را برای خروجی فیلم ارسال کنید.که این فایل های ارسالی حتما با فرمت ((Tiff می باشد که تبدیل فایل برداری به تصویر و فونتهای ریز در حدود اندازه ی  6صدمه وارد می کند.که این فونت ها در کارهایی کنگره دار دیده می شوند یا اصطلاحا به انهارنجر گفته می شود.

  خط دور حروف:

در گرافیک می توانید داخل نوشته ها را با رنگ دلخواه رنگ کنید.اما باید در ضخامت و رنگ خط دور دقت کنید.ضخامت 1/0 میلی متر در چاپ دیده می شود و ضخامت بیشتر از 1 میلی متر فونت کوچک را از زیبایی در می آورد.رنگ خط دور را با یکی ازرنگهای  cmyk ترجیحا مشکی رنگ کنید.هیچگاه از خط دور چند رنگ استفاده نکنید زیرا باعث جا به جایی چاپ رنگها و لطمه به نوشته ها و تار شدن و ناخوانی انها می شود.

 خطوط بین حروف فارسی:

با weld کردن می توان خطوط بین نوشته را از بین برد.

 مشکل تبدیل به منحنی:

با انتخاب نمایش overprint در نرم افزار coreldrawاین دگمه را فعال کنید.تبدیل به منحنی کردن حروف و نوشته ها در آخرین مرحله برای خروجی فیلم آماده می شود.

 نزدیکی حروف به برش:

نوشته ها را به لبه ی کار نزدیک نکنید.فاصله در موارد مختلف متفاوت است.

مانند: کارت ویزیت و سربرگ ها و ... اما بعضی از کار آزمودها حروف را در لبه ی کادر برش می دهند که باز هم باعث زیبایی آن طرح می شود.

 درباره ی طرحهای برداری و طرحهای بیت مپ:

دو نرم افزار گرافیکی وجود دارد: از جمله نرم افزار برداری و نرم افزار بیت مپ.نرم افزار برداری خط و اشکال بر اساس فرمولهای ریاضی رسم می شود.که بهترین روش نرم افزار برداری است.

 مراحل اجرای حرفه ای کار طراحی:

در تهیه ی اورژینال مناسب دقت کنید.

 تراز کردن حروف:

برای راست چین و چپ چین کردن حروف استفاده می شود.دقت کنید در انتهای کار طراحی بار دیگر تنظیمات راست چین و چپ چین را کنترل کنید.

  فرم بندی چاپی

فرم بندی به چه منظور انجام می شود؟

کتاب ,مجله و... مانند پوستر و بروشور نیستند که تنها با گیوتین دوربر شوند.

مثلا در تهیه ی کتاب بعد از چاپ کار به اتمام نمی رسد ومراحل دیگری نیاز به دقت بسیار دارد.

 قطع کتاب:

قطع ها و اندازه های مختلف کتاب در سراسر جهان بر اساس ابعاد کاغذ است.که در خارج از کشور تولیدکنندگان کاغذ ابعاد و اندازه ی کاغذ خود را سفارش می دهند.اما در ایران اگر قطعی خارج از استاندارد خودمان بخواهیم لازمه ان پرت زیاد کاغذ است که پر هزینه است.در صفحه ی 23 جدولی از این قطع نمایش داده شده است.

در جلسه آینده نمونه های در خصوص موارد ذکر شده  همراه خواهم آورد  دانشجویان عزیز لازم است  ضمن مطالعه مطلب  درج شده هر یک سوال و جوابی از این متن استخراج و سوال و جواب را به شکل خصوص ارسال .و سوال را به صورت قابل مشاهده برای دیگران در بخش نظرات درج نمایند .

 

/ 14 نظر / 44 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نسیم کرماجانی

1.علت اینکه در کار با غلطت لاستیکی رجیسترها روی هم نمی افتند چیست؟1.تماس بین کاغذ و لاستیک ضعیف است 2.فشار بیش از حد در زمان چاپ و فشار بین سیلندر ها و غلطک لاستیکی 3.چسبندگی سطح لاستیک به دلیل استفاده از مواد پاک کنند ه نامرغوب 4.لاستیک شیشه ای شده است 2.لوله شدن،گیر کردن و چسبندگی لبه انتهایی کاغذ درهنگام چاپ با غلطک لاستیکی به چه علت است؟1.فشارچاپ زیاد 2.فشار بیش از حد بین زینک و لاستیک و کاغذ 3.ضعف درتماس و جداشدن کاغذ از لاستیک 4.گزینه 1و3 3.چرا در برخی موارد در هنگامی که چاپ روی مقوای پشت طوسی چاپ شده است طرح تیره تر از عکس اصلی دیده می شود؟1. چاق شدن شدن ترام ها در آن 2.فشار چاپ زیاد است 3.انقلاض و انبساط مقوا در اثر قرار گرفتن در مجاورت هوا 4.اندازه ترام در کدام گزینه از بقیه چاق تر می شود؟1.زینک 2.فیلم 3.کاغذ 4.در همه گزینه ها به یک اندازه است

نسیم کرماجانی

1.علت اینکه در کار با غلطت لاستیکی رجیسترها روی هم نمی افتند چیست؟1.تماس بین کاغذ و لاستیک ضعیف است 2.فشار بیش از حد در زمان چاپ و فشار بین سیلندر ها و غلطک لاستیکی 3.چسبندگی سطح لاستیک به دلیل استفاده از مواد پاک کنند ه نامرغوب 4.لاستیک شیشه ای شده است 2.لوله شدن،گیر کردن و چسبندگی لبه انتهایی کاغذ درهنگام چاپ با غلطک لاستیکی به چه علت است؟1.فشارچاپ زیاد 2.فشار بیش از حد بین زینک و لاستیک و کاغذ 3.ضعف درتماس و جداشدن کاغذ از لاستیک 4.گزینه 1و3 3.چرا در برخی موارد در هنگامی که چاپ روی مقوای پشت طوسی چاپ شده است طرح تیره تر از عکس اصلی دیده می شود؟1. چاق شدن شدن ترام ها در آن 2.فشار چاپ زیاد است 3.انقلاض و انبساط مقوا در اثر قرار گرفتن در مجاورت هوا 4.اندازه ترام در کدام گزینه از بقیه چاق تر می شود؟1.زینک 2.فیلم 3.کاغذ 4.در همه گزینه ها به یک اندازه است

زهرا دهقان

مشکی پیش فرض در فتوشاپ براین اساس است: c:91_m:79_y:62_k:97

رقیه بیگ طاش

1)هر چه زینک بهتر باشد زمان سوختن ان ......وبه دنبال ان تیتراژچاپ را .....میبرد؟الف)بیشتر-بالا_ب)کمتر -بالا_ج)بیشتر -پایین_د)کمتر -پایین (جواب:الف) 2)بکی از راههای افزایش تیتراژچاپ افست استفاده از ......است الف:وینک سربی ب:زینک مسی ج:زینک اهنی د:زیتک الومینیومی (جواب :ب) 3)کنترل اندازه ترام ها در چاقی ولاغری برای تهیه کدام یک از مورد های زیر است؟الف:افست ب:زینک ج:پلیت د:الف وب(جواب:ب)

زهرا چهره گشا

سلام دوستان بی صبرانه منتظر متن‌های قشنگتون هستم... چهره‌گشا

سلام استاد گرامی پیشاپیش عیدتون مبارک[لبخند] استاد کلاس شنبه جه ساعتی برگذار میشه

Mehrdad Kanani

khaste nabashid jenabe atar zaade. mersi az nevesheye arzandatun ghorban. agar ghabel bedunid khastam begam ke kalameye گرافیست " kamelan eshtebahe va dar farhange honarie ma kalameye bazari hast. agar degghan konid in kalame hich moadele beynolmeali nadare va az didgahe adabi ham bi ma'nie.. man in ro khedmate shoma va tamame hamkarane azizam arz kardam ke kalameye Tarrahe Graphic doroste. omidvaram jesarat nashode bashe :)

فاطمه رئوف هاشمی

1-استفاده از کتابچه cmyk چه کمکی به ما در طراحی می کند؟ الف)برای رفع مشکلی که رنگ طرح ما در مانیتور نان می دهدپس از چاپ تغییر می کند. ب)اطلاعات بیشتر چ)کمک می کند تار رنگ موردنظررا با درصد مناسب که باعث رفع مشکل نشود انتخاب و وارد کنیم د)گزینه ی الف و ج 2-انتخاب رنگ در طراحی به واسطه نرم افزار های موجود چنان ساده شده است که گاهی طراح بدون در نظر گرفتن ............ اقدام به انتخاب رنگ موردنظر خود می کند. زیبایی کیفیت نکات فنی هیچکدام 3-در طراحی نقشه بهتر است از رنگهای تفکیکی استفاده شود چرا؟ کیفیت بهتر چاپ واضحتر چاپ واضحتر و زیباتر هیچکدام 4-در طراحی نقشه بهتر است کار در چند رنگ ترکیبی طراحی نشود؟ 2رنگ 3رنگ 4رنگ 5رنگ 5-اگر متوجه شویم که رنگ نمونه ترکیبی از cmyk نیستچه باید کرد؟ 1)در زمان چاپ زینک پنجمی تهیه کرده و چاپ کنیم 2) در این حالت رنگ موردنظر حتماً یک رنگ pantone است، بنابراین می توان در زمان چاپ زینک پنجمی تهیه کرده و چاپ کنیم 3)ابتدا آن قسمت که رنگ جداگانه ای دارد را مشخص می کنیم سپس زینک پنجم تهیه کرده و چاپ می کنیم 4)هیچکدام

فاطمه رئوف هاشمی

1- تراز کردن حروف برای چه منظوری بکار می رود؟ راست چین و چپ چین کردن حروف

پریسا آهنگران

چندنوع نرم افزار گرافیکی وجود دارد؟کدام جز بهترین روش میباشد؟دو نرم افزار گرافیکی وجود دارد: از جمله نرم افزار برداری و نرم افزار بیت مپ.نرم افزار برداری خط و اشکال بر اساس فرمولهای ریاضی رسم می شود.که بهترین روش نرم افزار برداری است.