چاپ ماشینی

بسم الله الرحمن الرحیم

 سلام به گرافیست های عزیز، دانشجویان قدیم و دوستان جدید  دوشنبه اولین جلسه  چاپ ماشینی بود کلاس  خوبی داشتیم دانشجویان مشتاق علم ، دانش و دانایی  هنرمندان با ذوق که دوست داشتند  خاص خاص باشند .

 مطابق هر ترم گفتنی های  مقدماتی را  گفتیم و گفتیم از  ضمیر نا خود آگاهو چیز های که به درس ربطی نداشت ولی با هوشمندی  دگرافیستهای عزیز به  درس چاپ ربطش دادیم  و گفتیم خلاصه ای گفتیم که :

 

چاپ ماشینی چیست؟

ابزارآلات چاپخانه قدیمی

 

 پیدایش چاپ                                                                            

آثار دستی بشر با سطوح برجسته و فرو رفته در قالب مهرهای دستی و لوح های سنگی یا فلزی دستی، از روزگار دیرین برجای مانده است. این تجربیات در گذر اعصار و قرون، تغییراتی پیدا کرد. چاپ دستی با روش های متفاوتی چون برجسته و فرو رفته از زمانی بسیار دور رواج داشته است ولی با بروز تغییراتی در ساختار آن، دگرگونی عظیمی در روند آهسته این پیشرفت صورت گرفت.

در حدود سال ١۴۵۵ گوتنبرگ با ریخته گری و ساخت حروف کوچک فلزی برجسته و کنار هم قرار دادن حروف توانست بدعتی جدید در این صنعت به وجود بیاورد.

اولین بار با ساخت حروف کوچک فلزی و قرار دادن آنها در کنار یکدیگر، به راحتی نوشتن سطرها را امکان پذیر کند. در این روش بعد از اتمام کار چاپ، حروف در جای مشخص خود روی میز حروفچینی (گارسه) جای می گرفت و برای چاپ صفحه بعدی مجدداً مورد استفاده قرار می گرفت. تمام شگرد و بدعت گوتنبرگ همین موضوع بود، چرا که چاپ در آن زمان با استفاده از لوح چوبی یا فلزی صورت می گرفت. این تکنیک تقریباً تا ۵٠٠ سال بعد بدون تغییر زیادی ادامه پیدا کرد.

در عصر رنسانس تکنیک هایی که برای تکثیر استفاده می شد محدود به دو تکنیک گود و برجسته بود. در حدود سال های ١۴٠٠ میلادی  تکنیک چاپ گود به تکامل رسید و از ١۵٩٩ میلادی به بعد در چاپ کتاب مورد استفاده قرار گرفت. اما چندی بعد از استفاده از این دو تکنیک در سال ١٧٩۶ میلادی فردی از باواریا به نام آلویس زنه فلدر تکنیک جدیدی را در چاپ به کار بست که اختلاف جذب و دفع مواد چربی و آب اساس آن بود و بعدها اساس چاپ افست  قرار گرفت. به این ترتیب سه تکنیک اساسی چاپ امروزی با کمی پس وپیش از هم شروع به پیشرفت کرد و هر روز دقت و کیفیت پیدا کرد تا اینکه صنعت عکاسی به آن ملحق شد. ماشین چاپی که فردریش کوئنیگ در لندن به ثبت رساند، توانست در سال ١٨١٢ به بهره برداری برسد و سرعت چاپ را که تا آن زمان ٢۵٩ نسخه در ساعت بود به ١١٠٠ نسخه برساند. این ماشین چاپ که با طراحی سیلندری ساخته شده و برای چاپ اتوماتیک سیلندری طراحی شده بود توانست در کنار روش چاپ تخت، جایگاه مناسبی برای خود پیدا کند.

این سه روش چاپی ( برجسته، گود، همسطح) امروزه اساسی ترین و بیشترین تولیدات کارهای چاپی را به خود اختصاص داده اند. آمدن کامپیوتر و شیوه نشر رومیزی در این چند دهه اتفاق مهم دیگری است که زمان و هزینه را باز به مراتب کمتر کرده و خیلی از مراحل را جابجا کرده است.

تمامی فعالیت های چاپی در یک تقسیم بندی کلی به سه دسته تقسیم می شود:

  ـ پیش از چاپ (Prepress)

 طراحی دستی، طراحی کامپیوتری، اسکن تصاویر، حروفچینی، نمونه خوانی و تصحیح، تهیه فیلم، تهیه اوزالید، تهیه هر نوع زینک یا سطح چاپی

                  ـ چاپ (Press)

 شامل انواع چاپ

  ـ پس از چاپ (Postpress)

 انواع پوشش محافظ چاپ مثل یووی UV و یا سلفون و غیره، برش و دایکات، دوخت و صحافی، جعبه چسبانی

                                انواع چاپ:

                                    برجسته

 

از قرن پانزدهم میلادی تا چند دهه گذشته چاپ لترپرس بهترین و ارزان ترین شیوه برای چاپ کتاب بوده است. روند تکاملی این شیوه با اختراع فردریش کوئنیگ در سال ١٨١٢ میلادی توانست با تغییر لوح چاپ از حالت تخت به سیلندری آن را دگرگون کند، به این ترتیب این تغییر سرعت چاپ را بسیار بالا برد .

امروزه از این تکنیک فقط در چاپ هایی ساده که کیفیت چندانی را طلب نمی کند، استفاده می شود. مثلاً برخی روزنامه ها یا اوراق اداری و نظایر آن.

                                         گود

قدمت این شیوه نیز به حدود قرن پانزدهم میلادی باز می گردد. این تکنولوژی در دو مدل ورقی و افست وجود دارد که نوع ورقی آن امروزه بسیار کم استفاده می شود. از این چاپ در صنعت بسته بندی و همچنین چاپ مجلات پر تیراژ بین المللی و بروشورهای مختلف و سایر عناوین نظیر این استفاده می شود.

                                همسطح

شیوه افست در سال ١٧٩۶ میلادی توسط آلویس زنه فلدر اختراع شد. در یک تقسیم بندی از نقطه نظر کاغذ، تکنیک افست با دو شیوه کاغذ ورقی  (Sheet Fed) و کاغذ پیوسته (Web Fed) تقسیم  بندی می شود. تکنیک وب بیشتر برای چاپ روزنامه ها مورد استفاده قرار می گیرد و تا به حال جایگزین خوبی برای سیستم لترپرس روتاری بوده است.

وضعیت آماده سازی برای چاپ، از نظر سرعت؛ کیفیت و هزینه تمام شده، در شیوه رایج و مرسوم افست، باعث شده است تا بهترین انتخاب برای چاپ های بین ٠٠٠/٣٠٠ – ٣٠٠ نسخه باشد. معمولاً برای تیراژ پایین تر ار آن با از دست دادن قدری کیفیت می توان از چاپ دیجیتال استفاده کرد و برای بالاتر از آن از هلیو می توان استفاده کرد که از کیفیت بهتری نسبت به افست برخوردار است.

 

================

حالا  از متن بالا هر نفر یک سوال طرح  نمائید  و بیشتر نه چون باید به همه برسه ، سوال و جواب را به صورت خصوی برای من ارسسال میکنید و سوال  را به تنهایی  بعنوان یاد داشت و نظر اینجا ثبت میکنید تا دیگر دوستان بتونند  ببینند و سوال تکراری  ننویسند  در ضمن  ایملی که میتونیدارتباط داشته باشید azizagha@gmail.com

برای جلسه آینده هم  ذکر  روزدوشنبه یا قاضی الحاجات (ای برآرنده حاجات)- صد مرتبه   90 تا  خودتون بخونید  10تا از اون ذکر رو  سر کلاس باهم خواهیم خواند، گرافیست عزیزی هم که   قرار شد قبول زحمت نموده  وبرایمان  حافظ بخونه  با آمادگی قبلی و مرور شعری که انتخاب میکند سر کلاس حضور داشته باشن .

موفق باشید  

 

 منبع: احمدی، مهدی، طراحی تا چاپ

/ 70 نظر / 110 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الهام کریمی

3روش چاپی که امروزه بیشترین کارکرد را در تولید چاپ دارند کدام است؟

بهارهدژند

با سلام خدمت استاد عزیز از دیر کردمعذر خواهی میکنم بسم تعالی در ابتدای موضوع اشاره شده به اندازه ی عکس ها و تاثیر ان در کیفیت عکس به عنوان مثال گفته شده که اگر عکسی با دقت 300dpi واردcorel شود و در 3 سایز ان را تغییر دهیم عکسی که بزرسی که بزرگ کرده ایم دارای رزولوشن کمترو عکسی که کوچک کرده ایم دارای رزولوشن بیشتر میشود.در عکس بزرگ شده فاصله ی بین پیکسل ها بدون اینکه اطلاعات تصویری اظافه شده باشد زیاد شده است و در عکس کوجک شده این اطلاعات به هم نزدیک شده اند.برای جاپ افست تصاویر با دقت 300dpi کفایت دارد .زمانی که تصویر را بزرگ میکنیم دقت عکس از 300dpi بسته به میزان بزرگ کردن پایین میاید و در جاپ عکس ها به صورت نا واضح خود را نشان میدهند.میزان نا واضحی عکس بسته به بزرگ کردن عکس در corel draw و.... دارد.ولی با کوجک کردن عکس رزولوشن ان بالا می رود و در جاپ دقت عکس پایین نمی اید . سنگینی فایل و کندی کار هنگام طراحی اتود در این خصوص توصیه هایی شده : 1_برای طراهی اتود بر روی کامپیوتر فایلهای تصویری تصویری jpg با حجم کم بسازید. 2_اتود های خود را در نرم افزارهای برداری انجام دهید. 3_گاهی پیش می ای

بهارهدژند

از صفحه ی 38 تا 42 خلاصه نویسی از کتاب انچه طراحان گرافیک و ناظران چاژ می دانند

بهارهدژند

کلمه ی dot یا نقطه را به چند منظور استفاده می کنند؟

فائزه مرادی

خلاصه نویسی از کتاب فر بندی برای کتاب های کم حجم:در این حالت فرم ها توی هم قرار گرفته و معمولا منگنه می شوند .فرم ها توی هم قرار می گیرند یعنی فرم شماره ی 2 دون فرم شماره ی 1 قرار می گیرد و.... در اخر از وسط منگنه می شوند.فرم های در هم رفته جهت منگنه اگر زیاد و دارای ورق های ضخیم باشند فرم های داخلی کمی به جلو می ایند. تهیه سند برای خروجی وقتی سفارشی گرفته می شود بعد از طراحی اتود های مختلف و رسیدن به طرح مورد نظر ان را برای تایید به کار فرما نشان دهید.احتمالا اصلاحاتی در طرح انجام میدهید که ان نیز باید به تایید کتبی کار فرما دراید تا بعد از مراحل چاپ دیگر مشکلی پیش نیاید .بعد از تایید طرح سند تایید شده را جلوی خود قرار دهید و از کار نهایی نسخه ای به نام final تهیه نمایید و در دایرکتوری جداگانه قرار دهید و بهتر است تاریخ و نام سند خود را به ان اظافه کنید تا اشتبها پیش نیا ید و سپس از فایل نهایی خود یک چاپ با کیفیت بالا تهیه کنید و در تمام مراحل لیتو گرافی و چاپ هماه خود داشته باشید چون در کنترول های متعدد در مراحل مختلف چاپ به کار می اید. مشکلات عکس و حجم فایل اندازه و دقت عکس گاهی طراحان جوان عکس مورد

فائزه مرادی

در کتاب و سر رسید بهتر است بعد از خروجی چه چیزی تهیه شود ؟

شادی رمضانیان

پیدایش چاپ چگونه صورت گرفته؟آثار دستی بشر با سطوح برجسته و فرو رفته در قالب مهرهای دستی و لوح های سنگی یا فلزی دستی، از روزگار دیرین برجای مانده است. این تجربیات در گذر اعصار و قرون، تغییراتی پیدا کرد. چاپ دستی با روش های متفاوتی چون برجسته و فرو رفته از زمانی بسیار دور رواج داشته است ولی با بروز تغییراتی در ساختار آن، دگرگونی عظیمی در روند آهسته این پیشرفت صورت گرفت.

مهرناز محبوبی

انواع چاپ را نام ببرید: برجسته,گود,همسطح

سمانه پوری

مراحل چاپ را نام ببرید؟ سمانه پوری کلاس صبح

مریم نقوی

برای تیراژ بین 300 الی 300000 نسخه ازچه نوع چاپی استفاده میشود؟ برای تیراژهای پایین تر و بالاتر از آن بهتر است از چه نوع چاپی استفاده شود؟