جلسه چهارم صفحه آرایی

بسم الله الرحمن الرحیم 

سلام حضور مهر بانوان عزیز و گرافیست های محترم 

جلسه چهارم صفحه آرایی با ارائه و انتخاب لوگو مجله بر گزار شد و برای جلسه بعد قرار شد .

1- لوگو ها به شکل نهایی اجرا شود 

2- پنج نمونه یونی فرم روی جلد  از مجله های ایرانی و خارجی تهیه و ارائه شود 

3- پنج نمونه اتود یونی فرم جلد با لوگو طراحی شده ارائه شود 

    روی جلد یا کنار لوگو مجله  نوشته های ثابت مجله درج  شود  :

     نام کامل مجله / شماره مسلسل / سال / قیمت /  تاریخ نشر /بار کد

4- برنامه تلویزیونی  هته آینده فصل اول کتاب کار گاه صفحه آرایی 

گروه صبح :  کارشناس /  مهربانو مقدم  ( مجری / مهربانو علی قورچی )

گروه عصر : کارشناس /مهربانو وطن دوست (مجری /مهربانوقهانی )

5- سه سوآل از مطلب زیر انتخاب و با جواب برای وبلاگ ارسال نمائید 

جدول بر نامه تلویزیونی تا پایان ترم در این یاد داشت درج می گردد تا با آمادگی بیشتر در نوبت خود حضور یابید .

 

 

اگر تصاویر مطلب راهنمایی جلدمجله دیده نشد  لینک پائین را کلیک  کنید 

راهنمای طراحی جلد مجله

  • دسته: گرافیک » مقالات
  • تعداد بازدید: 11565


راهنمای طراحی جلد مجله 

نکاتی برای طراحی جلد مجله 


مجلات طبق برنامه های منظم با موضوعات گوناگون منتشر می شوند و معمولا توسط تبلیغات، اشتراک و خرید توسط مخاطبان از نظر مالی پشتیبانی می شوند. مجلات منابع خوب اطلاعات و سرگرمی هستند. مجلات انواع مختلفی دارند، مثل مجله مد، مجله هنری، مجله طراحی، مجله محصولات صنعتی، مجله ورزشی، مجله کامپیوتر و ... . شما به آسانی می توانید نوع مجله را با توجه به تصویر روی جلد تشخیص دهید. 
هنگام طراحی جلد مجه، باید خلاق و حرفه ای عمل کرد. جلد مجله باید یک جلد تصویر، تایپوگرافیکی و یک طراحی شده باشد که تعداد زیادی تصویر روی آن قرار داشته باشد. این مشخص می کند شما تا چه اندازه برای خوانندگان بالقوه خود ارزش قائل هستید، همچنین کلید ترغیب خواننده به خرید مجله و خواندن آن نیز هست. وقتی شما جلد یک مجله را طراحی می کنید، نکاتی ساده ای هست که باید آنها را در نظر داشته باشید، پس توصیه می کنم این مقاله را مطالعه کنید.

1. جذاب و چشم گیر 
 
مجلات در معمولا در جاهایی قرار می گیرند که 6 تا 8 فوت با چشم فاصله دارند. اگر مجله شما در میان بقیه مجلات چشم گیر تر و برجسته تر باشد، امکان و شانس بیشتری وجود دارد نگاه و توجه خواننده علاقمند را به خود جلب کند. شما باید از خطوط و فونت های خوانا با کنتراست زیاد و یک تصویر مرکزی مناسب که به راحتی توجه بیننده را از این فاصله به خود جلب می کند استفاده کنید. جلد مجله شما باید شبیه یک ملکه زیبا باشد که همه به دنبال آن هستند. 


2. ارائه موضوعات درون مجله 
 
هر کس مجله شما را می بیند دوست دارد بداند داستان موضوعات درون مجله چیست. آنها می خواهند بدانند محتویات مجله ای که می خواهند بخرند و بخوانند چیست. داستان ها و موضوعات داغ مجله را روی جلد آن بگنجانید. این کار کمک می کند هیجان و علاقه خواننده به خرید مجله بیشتر شود. 


3. استفاده از رنگ ها و فونت های مناسب 
 
رنگ ها تاثیر غیر قابل انکاری روی جلد مجله شما دارند. از رنگی انتخاب کنید که با تصویر به کار رفته روی جلد متناسب باشد و ان را برجسته تر نشان دهد. مطمئن شوید رنگی که استفاده می کنید پس از چاپ نیز به همین اندازه جذاب و زیبا خواد بود. از فونت های مناسب استفاده کنید. شما می توانید از سایه، افکت های درخشان و یا افکت هایی که باعث برآمدگی و برجستگی فونت می شوند استفاده کنید. از فونت های برجسته یا به عبارت ساده تر فونت های بولد و فونت های مختلف استفاده کنید که مکمل یکدیگر باشند. مطمئن شوید از ترکیب های مناسب استفاده کرده اید به طوری که هنگام قرار گرفتن مجله در بین مجلات دیگر توجه بیننده را به خود جلب کند. 


4. شناساندن محصول به طور واضح و آشکار 
 
هنگام طراحی جلد مجله از یک تصویر مرکزی استفاده کنید که محصول را به طور واضح و آشکار به نمایش بگذارد. با یک نگاه گذرا، خواننده نوع مجله و محصولی که مووضوع تبیلغ است را تشخیص خواهد داد. همچنین مطمئن شوید که با یک نگاه به مجله لوگوی شما به آسانی قابل تشخیص است. لوگو باید به اندازه کافی برجسته و واضح باشد. شما می توانید لوگوی خود را در قسمتی قرار دهید که هیچ آیتم مزاحمی در انجا قرار ندارد. به عبارت ساده تر، لوگو را در جایی از جلد مجله قرار دهید که به آسانی دیده و شناخته شود. 


5. شرح مزایا برای خوانندگان 
 
مطالب را به صورت آگهی تبلیغاتی روی جلد قرار دهید تا خواننده یک نسخه از آن را بخرد، آن را بخواند و سپس در انتظار ادامه موضوع باشد. چیزی ارائه کنید که خواننده به دنبال مطلب به روز شده آن باشد. مطمئن شوید جلد مجله بهترین جنبه های مجله را در بر گرفته است به گونه ای که این مطالب بتواند محتوای مجله را به خوبی توصیف کند و خواننده را ترغیب به خواندن اصل مطلب کند. 


6. ایجاد هیجان 
 
جلدهای مجله هیجان انگیز می توانند جذابیت مجلات را بیشتر کنند. وقتی می گویم هیجان انگیز، یعنی شما باید چیزهایی را که خواننده را ترغیب به خرید می کنند و یا مطالبی را که خواننده با دیدن آن احساس می کند این همان چیزی است که به دنبال آن است، روی جلد مجله قرار دهید. شما می توانید این کار را با قرار دادن مطالب جالب، دیدگاه های منحصر به فرد و هیجانی، راهنمایی های مخصوص، نکات مفید و بساری مطلب دیگر انجام دهید. درون برخی از مجلات پوسترهای زیبا، برچسب ها و جایزه و آیتم های مهیج دیگر قرار دارد. 


7. ارائه جزییات مطالب 
 
مطالبی که روی جلد مجله قرار می دهید باید ا جزییات بیان شود. مثلا به جای عبارت منابع"براش های فتوشاپ" بهتر است از عبارت منابع"100 براش گلدار جدید فتوشاپ" استفاده کنید. به این ترتیب، خواننده خواهد فهمید چه چیزی در مجله پیدا خواهد کرد در نتیجه هیجان او برای خواندن بیشتر می شود. 


8. ارائه مطالب با قدرت تاثیر آنی 
 
شما می توانید یک جلد انرژی بخش طراحی کنید، با به کار بردن عبارت "همین حالا". به جای استفاده از عبارات و فعل های استمراری از عباراتی استفاده کنید که خواننده فکر کند چیزی را همین حالا یاد می گیرد و یا آن را انجام می دهد. به جای استفاده از عبارت "یادگیری ایندیزاین" از عبارت "ایندیزاین را یاد بگیرید" استفاده کنید. این عبارت مثل این است که به خواننده قول می دهید با خواندن مطلب درون مجله مطمئنا ایندیزاین را همین حالا یاد می گیرد. 


9. به نمایش گذاشتن محصول 
 
روی هر نوع مجله ای که کار می کنید، باید محصول هدف را به خوبی به نمایش بگذارید. اگر روی مجله رایانه کار می کنید، جلد آن باید ویژگی ها، اجزا و آیتم های مربوط به رایانه را به نمایش بگذارد. اگر یک مجله باغبانی است، باید حاوی مطالب و تصاویر گل ها و گیاهان باشد. اگر مجله کودگان است باید مطالب و تصاویر مخصوص کودکان روی جلد آن قرار داده شود. به این ترتیب، خواننده بلافاصله نوع مجله را تشخیص می دهد. 


10. ارائه هویت خود 
 
هر مجله دارای هویت خاص خود است. شما باید بتوانید این هویت را ایجاد کنید تا مردم به راحتی بتوانند آن را در مجله تشخیص دهند. اگر آنها از طرفداران پر و پا قرص مجله شما باشند آن را بلافاصله می خرند و کلکسیون خود را کامل می کنند. اگر شما از یک نمای واضح و یک تصویر آشکار استفاده کرده باشید به آسانی و با یک نگاه تویط خواننده دریافت می شود. 

طراحی یک مجله هم سرگرم کننده و هم چالش برانگیز و پر جنجال است. سرگرم کننده و شاد است چون با رنگ و فونت سرو کار دارید. و جنجال برانگیز و پر چالش است چون باید به آیتم هایی که در بالا ذکر شد دست پیدا کنید. باید هنگام طراحی خلاقیت به خرج دهید. باید به یاد داشته باشید که جلد مجله مهمترین و تاثیرگذارترین بخش آن است، پس باید به گونه ای طراحی شود که توجه خواننده را جلب کند.

 امتیاز:  

 

 

 

/ 5 نظر / 82 بازدید
yegane fallah

جلد مجله باید دارای چ خصوصیاتی باشد؟ طرح روی جلد برجسته ای داشته باشد ب سبب اینکه مجله درجایی قرار میگیرد ک6_8فوت از چشم فاصله دارد باید توجه را جلب کند,باید موضوعات مجله را ب صورت چکیده روی جلد بیاوریم ک خواننده بداند با چ موضوعاتی در مجله روبروست,از عباراتی مانند همین حالا استفاده کنید,با استفاده از سایه های دور فونت ب فونت روی مجله حجم ببخشیم,طرح روی جلد باید با موضوع همخانی داشته باشد چرا طراحی مجله چالش برانگیز و پرجنجال و سرگرم کننده است؟ سرگرم کننده و شاد است چون با رنگ و فونت سرو کار داریم جنجال برانگیز و پرچالش است چون باید آیتم هایی ک در بالا ذکر شده دست پیدا کنیم. جلد مجله ب طور کلی چگونه باید طراحی شود؟ باید طوری باشد ک توجه خواننده را جلب کند.

ازاده محمدی

سلام.اجرای مجله فتوشاپ بهتر از بقیه نرم افزار هاست؟!

زهرا سیفی

_پشتیبانی مالی مجلات بر عهده چ کسانی میباشد؟ خریداران و مخاطبان __مجلات معمولا نسبت ب چشم در چه فاصله ای قرار میگیرند؟ ۶تا۸ فوت ___درباره رنگ روی جلد مجله توضیحاتی بدهید؟ رنگها تاثیرات غیر قابل انکاری روی جلد مجله دارند.باید از رنگی استفاده شود ک با تصویر ب کار رفته روی جلد متناسب باشد و آن را برجسته تر نشان دهد

فاطمه قهانی

سلام اجرای صفحات مجله نیازبه نرم افزار خاصی است؟ بله فتوشاپ واینددیزاین.البته بهتراست که دوصفحه ی داخلی با ایندیزاین کارشود. نوشته های روی جلد بایدپراکنده باشند ؟! نه بایدمتناسب باتصویرچیدمان شوند.

پونه اسلامی مهر

1:رنگ روی جلد مجله با چه چیزی باید هماهنگ باشد؟؟ 2:روی جلد مجله نشانگر چه چیزی باید باشد؟ 3:مهم ترین و تاثیرگذارترین بخش مجله کدام است؟