جلال عطارزاده
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ جلال عطارزاده
آرشیو وبلاگ
      گرافیست عزیز ()
بسته بندی قسمت نوزدهم

خلاصه نویس خانم : فتحعلی خانی

فصل نوزدهم                                                   ساناز فتحعلی خانی

 

چاپ توری یا سیلک اسکرین روشی است که درآن برخی از سوراخ های یک توری ظریف ابریشمی به طریقی مسدود می شود. سپس مرکب از منافذ باقی مانده عبور می کند . به این ترتیب نقش بر روی سطح چاپی  منعکس می شود .

مرکب های  مصرفی در چاپ سیلک اسکرین با توجه به سطح چاپ شونده و کیفیت مورد نظر متنوع اند وممکن است  شفاف یا پوشاننده باشند . چاپ سیلک به شکل دستی نیمه اتوماتیک وتمام اتوماتیک متداول است.

مرکبهای  متنوع و مخصوصی که برای  انواع سطوح  چاپی  مثل کاغذ پارچه انواع پلاستیک شیشه وفلز دارددر چاپ سطوح غیر صاف انواع بطری ها ظروف فلزی و بیش از همه برای چاپ روی پارچه ها  کاربرد فراوان دارد.

گروه چاپ های غیر تماسی ( چاپ دیجیتال )

این اصطلاح به مجموعه روشهایی در چاپ گفته می شود که انتقال تصاویر و حروف بدون  تماس سطح چاپ شونده با واسطه  چاپ صورت میگیرد . که به دو دسته  چاپ الکترو استاتیک  مانند فتوکپی پرینترهای لیزری و گروه دوم چاپ های جوهر افشان نظیر پرینتر های جوهر افشان رو میزی و چاپگرهای لارج فرمت طبقه بندی کرد .

چاپ الکترواستاتیک(چاپگرهای مغناطیسی)

در این روش با ایجاد میدان مغناطیسی مرکب یا پودر رنگی را روی کاغذ منتقل می کنند.  چاپ به روش یونوگرافی از دیگر سیستمهای چاپ دیجیتال و غیره تماسی است که همین کار را با باردار کردن یونهای مثبت ومنفی انجام میدهد.

  چاپ به روش یونوگرافی از دیگر سیستمهای چاپ دیجیتال و غیره تماسی است که همین کار را با باردار کردن یونهای مثبت ومنفی انجام میدهد.

چاپ جوهرافشان از پرکاربردترین روشهای چاپ دیجیتال وغیره تماسی است . دراین روش مانند چاپگرهای خانگی  دراین روش مانند چاپگرهای خانگی مرکب از نوک یک نازل برروی ماده چاپ شونده پاشیده میشود .درصنعت بسته بندی انواع تاریخ زن وماشینهایی که اطلاعات متغیر چون قیمت یا بارکد اختصاصی راپاپ میکنند ازاین روش بهره میبرند.از این ماشین ها برای چاپ روی مواد غذایی می توان استفاده کرد ‚ حتی نوعی مرکب خوراکی تولید شده است ‚ تابتوان اطلاعاتی چون تاریخ مصرف و مشابه آنرا مستقیما بروی مواد غذایی چاپ کرد .

عملیات تکمیلی

مراحل پس از چاپ شامل  تمام عملیات تکمیلی و تبدیلی می شود . این مراحل میتواند شامل  پوششهای لازم چون ورنی یووی سلوفان به شکل مات یا براق باشد . مراحل متعدد و با اهمیتی در تبدیل کاری که از ماشین چاپ  بیرون آمده به صورت یک بسته کامل وجود دارد  مانند ساخت تیغ قالب وچاپ آن بر روی کار چاپ شده یا انواع کارهای صحافی چون پوشالگیری جعبه چسبانی وفنر کشی یا کارهایی از این قبیل.طلاکوب ومتالیزیا برجسته کاری وترموگرافی در مراحل تکمیلی انجام شود .

ماشینهای چاپ به دو صورت ساخته می شوند: ورقی و رول. درسیستم ورقی سطح چاپ شونده به دو صورت ورقهای مجزا یا شیت وارد ماشین میشود .اما در چاپ رول تغذیه سطح چاپ شونده بصورت ممتد وپیوسته صورت میگیرد در اغلب ماشینهای چاپ رول امکاناتی نظیر برش طولی پر فرازتا و دسته کن یا شیت کنچاپ ورنینمره زنی و مانند آنها بصورت پیوسته یا این لاین .نصب می شود.

در ماشین های رول باریک که بیشتر برای چاپ لیبل به کار می روند تجهیزات متنوع تری ممکن است به ماشین چاپ         طلا کوب سرد یا گرم ‚مگنت و چیپ گذاری و بسیاری    UV متصل باشد نظیر دایکات رول پوشال برداری خشک کن

امکانات دیگر.در برخی مراکز چاپ این امکانات در دستگاه های دیگر و حتی در مکان های دیگری قرار دارد که به آن اف لاین می گویند.

چاپ های خاص

چاپهای خاص و غیر متعارفی نیز هستند که در تکمیل کار چاپ شده یا تبدیل آن از یک کار معمولی به یک کار متحول نقش اساسی داشته باشند.

طلاکوب یا داغی  روشی است که با ماشین های لتر پرس ملخی ورقهای طلایی رنگ را بین کاغذ و کلیشه قرار داده و آن را روی کار می نشانند.جهت حصول نتیجه بهتر کلیشه را در این چاپ داغ نگه می دارندعلاوه بر ورقه های طلایی انواع رنگهای متالیک  دیگر چون نقره ای مسی یا سربی و حتی چند رنگ وجود دارد که اگر در جای خود استفاده شوند جلا و گیرایی خاصی دارند و به جعبه حالتی فاخر و پر اهمیت می دهند. گاهی رنگ های متالیک و طلا کوب با رنگ های دیگر و یا حتی با برجسته کاری همراه می شود. چاپ برجسته زیبایی و جذابیتی خاص برای بسته ها به وجود می آورد.چنانچه کلیشه برجسته بدون ورق طلایی یا مرکب با کاغذ یا مقوا برخورد کندفرورفتگی ها یی در آن ایجاد خواهد کرد.حال اگر ضربه کلیشهبه پشت سطح چاپی وارد شود حاصل کار برجستگی خواهد بود و اگر از دو کلیشه فلزی مثبت و منفی یا برجسته و فرو رفتهاستفاده شود نقش برجسته با دقت و جزئیات بیشتر ی تشکیل خواهد شد.

چاپ ترموگرافی یکی از روش هایی است که برجستگی  بدون کلیشه انجام میشود.روش های دیگری نیز وجود دارد که با استفاده از مرکب های خاصو حرارت یا اشعه های خاص بر روی سطح چاپی برجستگی ایجاد می کنند.

چاپ متالایز

در این چاپ یک ورق نازک فویلبر روی سطح چاپی مانند مقوا کاغذ پشت چسبدار نایلون یا انواع پلاستیک چسبانده یا به عبارتی لمینیت می شود.این چاپ علاوه بر ایجاد جلوه فلزیموجب مقاومت بیشتر آن در برابر پاره شدن یا نفوذ رطوبت چربی ها و حتی تغییرات دما می شود.حالت فاخر و پر زرق و برق آن موجب جلب توجه نسبت به سایر بستها می شود.از چاپ های متالیز در بسته بندی های فراورده های آرایشی و بهداشتی به ویزه  عطرها یا مواد غذایی مانند جعبه های شیرینیاستفاده می شود.

پوششهای مختلف با انواع موادممکن است در مراحل تکمیلی و پس از چاپکار را در بر گیرد.این پوشش ها سطح چاپ شونده را تقویت و در مقابل عوامل بیرونی  چون رطوبت حفظ می کنند یا به عنوان محافظ برای کار چاپ شده عمل می کنند تا محو نشودخش نیفتد و آسیب نبیند.البته هر دو وظیفه را انجام خواهند داد و علاوه بر ان نقش جلا دهنده یا مات کننده نیز دارند.

از انواع پوششها پوشش ورنی سرد یا ورنی چاپ استکه همانند چاپ رنگ های معمولی با ماشین های چاپ انجام می شود. با این تفاوت که به جای رنگ ورنی در ماشین چاپ می ریزند. با این روش پوشش بسیار کمی از ورنی سطح کار را می پوشاند که کمی درخشندگی و جلا دارد. با تهیه ی زینک خاص ‚ می توان فقط بخش های مورد نظر را به صورت موضعی ورنی زد.ورنی داغ یا ورنی گرم را به روش چاپ سیلک روی کار منتقل می شود و نسبت به ورنی چاپ‚ جلای بهتری دارد. به سبب خطر بهم چسبیدن سطوح ورنی خورده ‚ همچنین بو و رنگ زرد ناچیزی  که دارد ‚ ورنی داغ چندان مطلوب نیست‚از این پوشش به دلیل مواد نفتی موجود درآن نباید برای بسته های مواد غذایی یا بهداشتی آرایشی استفاده کرد.

) کاربرد زیادی برای سطوح چاپی به دست آورده است ‚در این روش ورنی خاصی از طریق اشعه ی UV پوشش یووی(

فرابنفش خشک و تثبیت می شود.انتقال ورنی روی سطوح چاپی مشابه چاپ سیلک است و با تهیه ی شابلون می توان فقط بخش هایی را به صورت موضعی پوشاند. با این روش می توان پوشش های براق یا مات تولید کرد که حالتی زیبا و فاخر به کار چاپ شده میدهند.

سلوفان از دیگر پوششهای بسته بندی است که انواع مختلف دارد مانند: ورنی ها و یووی ها‚ انواع مات و براق دارد ونمونه هایی با بافت های مختلف.

سلوفان ها بر خلاف یووی تا حدی مانع شکسته شدن و از هم جدا شدن الیاف مقوا ‚ هنگام تا خوردن می شوند.و بیش از سایر روشها به ضخامت و مقاومت مقوا کمک می کنند.                                                                                                         در کل مراحل چاپ بسته بندی باید مسائل بهداشتی و قانونی را در نظر گرفت. برای محصولات غذایی و فراورده های بهداشتی آرایشی ‚ و بیش از همه کالاهای پزشکی ودارویی حساسیت این امر بیشتر است.نه تنها سطوح چاپی نظیر مقوا‚ فیلم ها فویل ها ‚ بلکه مرکب های چاپی ‚ چسب ها ‚ آستر ها و روکش ها هم باید طبق ضوابط موجود انتخاب شوند‚باید دقت کرد که این مواد با یکدیگر یا با مواد موجود در محتوی ‚ واکنش شیمیایی انجام ندهد و مانع از نفوذ رطوبت یا تبخیر آب محتوی بسته ها شود.برخی از محصولات غذایی نیازمند ارتباط محدودی با هوا و به اصطلاح تنفس هستند ‚ مواد چاپی و روکش ها باید این مکان را برای آنها فراهم آورند.

برش و تا یکی از عملیاتی است که برای تبدیل یک ورق مسطح چاپ شده ‚ به یک بسته ی سه بعدی‚ باید انجام شود.همچنین برای جدا کردن جعبه ها و بر چسب های کوچکی که کنار هم در یک ورق چاپ شده اند ‚ این کار الزامی است.به این منظور مجموعه ای از تیغ های برش ‚ برای سطوح بیرونی یا داخلی‚ تیغ های کند ‚ برای ایجاد خط تا یا ایجاد شیار و تو رفتگی های مختصر‚ پر فرازهای نقطه چین یا خط چین دار و عوامل دیگری را در یک سطح مقاوم و ضخیم نظیر یک تخته ی چوبی چند لایه‚ جا سازی میکنند.قطعاتی از لاستیک های بیرون انداز هم بر روی تخته نصب می گردد ‚ تا کار تیغ خورده درون تیغ قالب گیر نکند. سپس به وسیله ی انواع روش های چاپ ‚ این تخته تیغ قالب را با ضربه بر روی سطوح چاپ شده فرود می آورند.و به این ترتیب کار‚آماده ی تا شدن و تبدیل به یک حجم سه بعدی می شود.

بیشترین کاربرد چاپ تیغ قالب‚ در جعبه های مقوایی است.عملیات تیغ زنی یا چاپ تیغ قالب بیشتر بوسیله ی ماشین های چاپ لترپرس ملخی و دایکات انجام می شود. برای دستیابی  به دقت مطلوب ‚ در تهیه ی تیغ قالب ‚ باید در آخرین مرحله اقدام کرد.برای این منظور بهتر است که همراه با طرح تیغ و تا ‚ کار چاپ شده پس از اتمام مراحل چاپ و پوشش های مختلف ‚ برای تهیه ی تیغ قالب ارسال شود.انبساط و انقباض کاغذ و مقوا ‚در مراحل گوناگون چاپ و تاثیر رطوبت و پوشش های مختلف می تواند موجب شود ‚تیغ قالبی که از پیش ساخته شده ‚ از دقت لازم برخوردار نباشد.

ماشین آلات بسته بندی

بر اساس آنکه محتوی مایع ‚گاز یا جامد باشد ‚ خوراکی باشد یا غیر خوراکی ‚ فساد پذیر باشد یا با عمر طولانی ‚ بزرگ باشد یا کوچک ‚سنگین باشد یا سبک ‚ شکستنی یا ضربه پذیر باشد یا محکم و مقاوم ‚ و دهها عامل دیگر ‚ نوع و عملکرد ماشین آلات متفاوت است.افزون بر آن شکل و مواد سازنده ی خود بسته بندی هم  در این امر ‚ تاثیر تعیین کننده دارد.

بسیاری از چاپخانه های بزرگی که به چاپ برای بسته بندی اشتغال دارند ‚ ماشین آلاتی برای برش زدن ‚ تا کردن ‚ دسته کردن‚ جعبه چسبانی و حتی در مواردی قرار دادن محصول درون جعبه ها دارند. 

  ماشین های چاپ گود یا برجسته با قابلیت تیغ قالب زنی ‚ بلافاصله پس از چاپ ‚ بسته بندی ها را تیغ و خط تا می زنند.در  مواردی که تیراز تولید پایین یا شکل بسته ‚ بسیار غیر متعارف باشد ‚ قسمت های اضافی بوسیله ی کارگران جدا می شود.اما ماشین های جدید ‚ عمل پوشالگیری ‚ یعنی جدا سازی ضایعات مواد چاپ شده یا تکه های اضافی را‚ در همان خط تولید و به طوراتوماتیک انجام داده و جعبه ها را در حالت گسترده دسته و ردیف می کنند تا محل هایی را که باید بهم متصل شود ‚ بتوان بچسب آغشته کرد.

طراحان بسته بندی ‚ برای حصول نتیجه ی بهتر در این قسمت ‚ باید توجه کنند محلی که قرار است چسبانده شود ‚ در صورت امکان عاری از هر گونه رنگ و پوشش باشد. علاوه بر مر قوبیت و دوام چسب ‚ میزان مصرف صحیح چسب ‚ هم بسیار مهم است.

لیبل ها و بر چسب ها

در مواردی که بسته ی تولید شده بزرگ یا سطحی ناهموار‚غیر مسطح و یا نامناسب برای چاپ داشته باشد ‚ از انواع لیبل بهره می گیرند.

دستگاه های اتوماتیک لیبل چسبانی بر حسب نوع و اندازه متفاوتند و خود قادر به جدا کردن لایه ی زیری کاغذ های پشت چسبدار و قرار دادن دقیق لیبل درمحل مقرر و چسباندن آن هستند.

برای تولید انبوه و اتوماتیک بسته بندی ‚ در بسیاری از روش ها بخصوص انواع بسته های پلاستیکی ‚ فلزی و شیشه ای باید ابتدا قالب مناسب تهیه شود.شکل دهی اتوماتیک و دقیق بسته ها بدون کمک این قالب ها میسر نیست.قالب ها بسته به نوع مواد مصرفی ‚ تیراز ‚ ماشین آلات و ابعاد متفاوتند.

دستگاههای پرکنی روبات هایی هستند که بسیاری از محصولات گوناگون را در بسته بندی های مختلف جا گذاری میکنند.این تکنولوزی در صنایع دارویی فراورده های غذایی و بهداشتی آرایشی  یا بسته های حبابی ‚ نظیر آمپول ها و بطری های کوچک ‚ همچنین در لایه گذاری بین محصولات و در لفاف قرار دادن کالاها محبوبیت فراوانی یافته است. در روش جاگذاری از بالا ‚ با تغییرات اندک می توان انواع محصولات بزرگ یا کوچک را جا گذاری کرد.در  حال حاضر با این روش میتوان محصولاتی که از نظر شکل و اندازه متفاوتند مانند انواع شکلات را همزمان و با سرعتی زیاد در بسته ای واحد و در جای خود قرار داد.

دستگاههای دیجیتال بسته بندی در واقع رباط های دقیقی هستند که از بازده و انعطاف پذیری فوق العاده ای بر خوردار شده اند . افزون بر این از جنبه ی تعمیر ‚ نگهداری و برنامه ریزی از راه دور ‚ هماهنگ شدن با سایر سیستمها و ماشین های خط تولید و نیز از نظر ارزیابی داده های مربوط به محصولات ‚ دستگاههای دیجیتال توانمندی های بی نظیری از خود نشان داده اند.به این سبب کار با این ماشین ها مقرون به صرفه تر بوده و به سرعت می روند تا تمامی صنعت بسته بندی را احاطه کنند.

 لینک
مطالب اخیر صفحه آرایی بهمن 95 اولین جلسه طراحی پوستربهمن 95 ژوژمان درس صفحه آرای 12 دی ماه 95 متن کتاب وصایای امام علی (ع) برای صفحه آرایی کتاب در باره طراحی و صفحه آرایی کتاب صفحه آرایی روی جلد مجله صفحه آرایی / گرید و پایه کار ارایه فصل اول و دوم کتاب صفحه آرایی اولین جلسه 95/7/4 ویژه دانشجویان درس پوستر
کلمات کلیدی وبلاگ گرافیک (٥) پوستر (٤) دانشجو (۳) سی دی (۳) بسته بندی (۳) تقویم (۳) کاتالوگ (۳) بروشور (۳) کارخانه (٢) گرافیک سی دی (٢) گرافیست (٢) تلاش (۱) اخلاقی (۱) فرم (۱) رجیستر (۱) زینک (۱) کلمه (۱) کالا (۱) روش (۱) ترسیم (۱) ویدئو (۱) چاپ (۱) خاص (۱) cd (۱) صفحه آرایی (۱) بیست (۱) نظر خواهی (۱) خدا (۱) توکل (۱) اخلاق (۱) شریعتی (۱) خلاقیت (۱) طراحی (۱) مهربان (۱) فال حافظ (۱) مهندسی (۱) جمله (۱) حافظ (۱) سوال (۱) ارتباط (۱) مصلحت (۱) خالق (۱) طراحی سی دی (۱) گرید (۱) چند وجهی (۱) پنج ضلعی (۱) شیوه های طراحی (۱) اعلان درس (۱) ژوژمان دی ماه 91 (۱) تکنو لوژی 2 (۱) روی جلد مجله (۱) نجج البلاغه (۱) وصیتنامه حضرت علی (ع) (۱) ژوژمان تیر 92 (۱) لکه های اتفاقی (۱) سوالات شناخت هنر گرافیک1 (۱) پایه کار (۱) سحر غریب (۱) مهندسی اخلاق (۱) ضمیر نا خود آگاه (۱) دستگاه چاپ شخصی (۱) درس آخر چاپ (۱) ژوزمان (۱) قبل از متن (۱) روکش جلد (۱) لب جلو (۱) صفحه صمت چپ (۱) کاست (۱) سر رسید (۱) تست (۱) تاریخ هنر (۱) ژوژمان (۱) تکنولوژی دو (۱) مدیر مسئول (۱) گسترده (۱) منظم (۱) کلاس مجازی (۱) چهار گزینه ای (۱) تقویم دیواری (۱) لیتو گرافی (۱)
دوستان من عزيزستان سوپر گرافیک آموزش گرافیک دختری بنام هما خلاقیت در طراحی یک گرافیست تنها تمام دانشجویان من گرافيک و قصص الالنبيا علیرضا حصارکی.طراح گرافیک ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب