جلال عطارزاده
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ جلال عطارزاده
آرشیو وبلاگ
      گرافیست عزیز ()
بسته بندی قسمت هفدهم

خلاصه نویسی خانم : چهره گشا

 بسته بندی های شیشه ای

این ظروف در اشکال مختلف و رنگ های متفاوت و ابعاد گوناگون تهیه می شود. وزن شیشه معمولاَ باعث بالا رفتن قیمت حمل و نقل می گردد و همین امر ارزش کالا را بالا می برد . شفافی شیشه محتویات آن را به خوبی نشان می دهد  و باعث اعتماد خریدار می گردد .                                                                                         با اینکه خطر شکستن با شوک های حرارتی و فیزیکی و احتمال وجود نرمه و خرده شیشه درون  محتوی را دارند باز هم دارای مزایای بی شماری هستند حتی در مواردی موجب بهبود کیفیت ماده غذایی می شوند ضمناَ با مواد داخل خود واکنشی ندارند زیرا شیشه خنثی است و دیگر اینکه از نفوذ رطوبت ، هوا و آلاینده ها محفوظ نگه می دارند که از مهمترین موارد در بسته بندی محسوب می شوند  این امر شیشه را در بسته بندی های دارویی  عزیز تر  می کند مثل انواع شربت ها و آمپول ها و ...ضمناَ در ظروف به راحتی قابل باز و بسته شدن است .البته قدمت سفال و کوزه بیشتر از شیشه است با اینکه دست کم از 2500 سال قبل از میلاد در بین النهرین از حرارت قطعه های نمک به نوعی شیشه ساخته شد اما هزار سال زمان برد تا اینکه در همین منطقه اولین ظروف تو خالی شیشه ای ساخته شد که چون با استفاده از آهن بادی ساخته می شد صاف نبودند که به احتمال زیاد  حدود 300 سال قبل از میلاد توسط فنیقی ها ابداع شد.                                                                                                                                 تا قرون هجده و نوزده میلادی شیشه محصول گران و کاربرد های ویژه ای داشت اما به تدریج به دلیل دستیابی به بطری های محکم و چوب پنبه اولین نوشابه گازدار تهیه شد . تا قبل از این مایعاتی چون آبجو ،آب معدنی ، سس ، ترشی و مربا و .. به صورت فله ای عرضه می شدند، در سال 1907 مایونز در ظروف شیشه ای عرضه شد در اوایل قرن بیستم شیشه برای بسته بندی عطر و کالاهای گران قیمت استفاده شد در نیمه ی دوم این قرن صنایع فلزی ، پلیمری ، پلاستیکی و آلومینیمی دخالت های زیادی داشتند اما هرگز شیشه جذابیت و مقبولیت آن پنهان نماند بخصوص که در دهه ی آخر قرن بیستم به بعد و اهمیت بازیافت در محیط زیست نظرها به سمت استفاده از این ماده معطوف شد . شیشه از ذوب سنگ آهک ، بی کربنات سدیم ، سیلیس و اکسید های دیگر در درجه حرارتی حدود 1600 درجه سانتی گراد حاصل می شود.                         

    به بطری های دهان گشاد ، جار می گویند مانند ظروف عسل و مربا که می توان با قاشق از محتویات آن استفاده کرد . دیگر مزایای  ظروف شیشه اینکه تزئینات پایدار در کوره ی حرارتی با هر رنگی به شیشه ممزوج می شود .                      

      بسته بندی های چوبی

 

این ماده ی ارزشمند ، قدیمی ترین ماده ی بسته بندی است که طبیعت آن را به دست ما می رساند ، چوب های طبیعی ازنظربافت، رنگ ،تراکم ،مقاومت تنوع وسیعی دارد می توان گفت قالب تمام بسته بندی های بزرگ نظیرماشین آلات و...راتشکیل می دهد. باپالت های چوبی حمل ونقلی آسان با جرثقیل را می توان در وزن های چند تنی انجام داد البته بسته بندی ها ی ظریف که در مقابل هدایا با تزئینات مختلف صورت می گیرد نباید از یاد برده شود .    

          500 سال قبل از میلاد در رم باستان استفاده از صندوق ها و جعبه های چوبی رواج داشت بشکه های چوبی نیز در شمال اروپا حتی تا چند دهه پیش برای مایعات صورت می گرفت . متاسفانه مدارک و اسناد کافی در مورد تاریخچه مصرف چوب در ایران وجود ندارد در حدود 4200 سال قبل از میلاد در شوش بدست آمده در دهه های اخیر پلاستیک های سخت ، مقواهای فشرده و مقاوم یا حتی فلزات جایگزین پالت ها و صندوق های بزرگ چوبی شدند طرفداران محیط زیست در قطع درختان حساسیت ویژه ای دارند و با وجود قوانین محدود کننده ی قطع درختان در انواعی از بسته بندی ها به سادگی نمی توان چیزی را جایگزین کرد . چوب امکان تهویه و تماس نسبی با هوا را به محتوا می دهد در برابر مواد ضعیف و رقیق شیمیایی مقاوم است به همین خاطر محصولات کشاورزی را در آن بسته بندی می کنند .                                                                           نئوپان را نیز می توان به نحوی تولید کرد که در برابر آتش و رطوبت مقاوم باشد همچنین تخته های چند لایی که با افزایش مواد ترکیبی با خاصیت انعطاف پذیری بالا مورد استفاده قرار می گیرد که قابلیت انعطاف پذیری ، حمل و نقل آسان ، ارزانی ، تغییر ابعاد ، مقاومت مکانیکی ، دفع ضربه را داراست .         

         

بسته بندی های پارچه ای

 

 این نوع بسته بندی نیز قدمت زیادی دار د ، انواع سبد ، کیسه ، پوست و اجزایی از بدن حیوانات     (مثانه) ، مانند لفاف های ساخته شده از بافته های گیاهی یا پشم حیوانات از این نمونه ها هستند هنوز هم گونی برای حمل و نگهداری بعضی از کالاها استفاده می شود مثل کیسه های کوچک و بزرگ آرد و برنج و حبوبات . از نمونه محصولات کشاورزی به ویژه صیفی جات در توری هایی از جنس نخ ارائه شده آگاهی یابد . گاهی برای محافظت جعبه ها از رطوبت و باران آنها را در لفافی از کرباس های موقت می پیچند که از الیاف سلولزی آغشته به قیر تهیه می شوند که جهبه و کالای داخل آن را از تماس با آب حفظ می کند . در برخی از موارد از انواع پارچه های تزیینی با کیفیت یا چرم های طبیعی و مصنوعی برای بسته بندی های خاص یا هدایا استفاده می شود که چون روند تولید دشوار و گرانی دارند و اهمیت محتوا را به خریدار اعلام می کنند.  

 

مواد و مصالح دیگر

 

افزون بر مواد اولیه یاد شده سرامیک ، سنگ ، جیر ، چرم و ...تقریباَ هر ماده ای می تواند در یک بسته بندی یا بخش هایی از آن به کار رود که این مواد محدودیتی ندارند که اگر به جا و مناسب باشد گزینه ی خوبی است . همچنین می توان با طراحی خوب یک ماده را به شکل دیگر نشان داد مثلاَ بسته ی مقوایی،  چوب به نظر آید،  یا بسته ی فلزی با نقش هایی زیبا به نظر نفیس یا خاتم کاری جلوه کند یا با تکنیک های چاپی مثل طلا کوب (متالایز) مواد را به جای دیگری جای زد که طراح با تلاش خود نیاز روحی مصرف کننده را تامین کند .  بعضی وقتها 2 یا چند ماده در کنار هم جلد یک بسته بندی اند ، مثلاَ در بسته های فلزی ، جهت چاپ پذیری لاک می پوشانند یا مقوا را با سلوفان لمینیت  می کنند یا پاکتهای مقوایی استریل شده با فلز و پلاستیک در بسته بندی مواد غذایی چون لبنیات مورد استفاده قرار می گیرد .                                               

 منبع:

    نگاهی  به طراحی گرافیک ،کرمانی نژاد فرزان  

 

 

 

 لینک
مطالب اخیر صفحه آرایی بهمن 95 اولین جلسه طراحی پوستربهمن 95 ژوژمان درس صفحه آرای 12 دی ماه 95 متن کتاب وصایای امام علی (ع) برای صفحه آرایی کتاب در باره طراحی و صفحه آرایی کتاب صفحه آرایی روی جلد مجله صفحه آرایی / گرید و پایه کار ارایه فصل اول و دوم کتاب صفحه آرایی اولین جلسه 95/7/4 ویژه دانشجویان درس پوستر
کلمات کلیدی وبلاگ گرافیک (٥) پوستر (٤) دانشجو (۳) سی دی (۳) بسته بندی (۳) تقویم (۳) کاتالوگ (۳) بروشور (۳) کارخانه (٢) گرافیک سی دی (٢) گرافیست (٢) تلاش (۱) اخلاقی (۱) فرم (۱) رجیستر (۱) زینک (۱) کلمه (۱) کالا (۱) روش (۱) ترسیم (۱) ویدئو (۱) چاپ (۱) خاص (۱) cd (۱) صفحه آرایی (۱) بیست (۱) نظر خواهی (۱) خدا (۱) توکل (۱) اخلاق (۱) شریعتی (۱) خلاقیت (۱) طراحی (۱) مهربان (۱) فال حافظ (۱) مهندسی (۱) جمله (۱) حافظ (۱) سوال (۱) ارتباط (۱) مصلحت (۱) خالق (۱) طراحی سی دی (۱) گرید (۱) چند وجهی (۱) پنج ضلعی (۱) شیوه های طراحی (۱) اعلان درس (۱) ژوژمان دی ماه 91 (۱) تکنو لوژی 2 (۱) روی جلد مجله (۱) نجج البلاغه (۱) وصیتنامه حضرت علی (ع) (۱) ژوژمان تیر 92 (۱) لکه های اتفاقی (۱) سوالات شناخت هنر گرافیک1 (۱) پایه کار (۱) سحر غریب (۱) مهندسی اخلاق (۱) ضمیر نا خود آگاه (۱) دستگاه چاپ شخصی (۱) درس آخر چاپ (۱) ژوزمان (۱) قبل از متن (۱) روکش جلد (۱) لب جلو (۱) صفحه صمت چپ (۱) کاست (۱) سر رسید (۱) تست (۱) تاریخ هنر (۱) ژوژمان (۱) تکنولوژی دو (۱) مدیر مسئول (۱) گسترده (۱) منظم (۱) کلاس مجازی (۱) چهار گزینه ای (۱) تقویم دیواری (۱) لیتو گرافی (۱)
دوستان من عزيزستان سوپر گرافیک آموزش گرافیک دختری بنام هما خلاقیت در طراحی یک گرافیست تنها تمام دانشجویان من گرافيک و قصص الالنبيا علیرضا حصارکی.طراح گرافیک ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب