جلال عطارزاده
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ جلال عطارزاده
آرشیو وبلاگ
      گرافیست عزیز ()
بسته بندی قسمت پانزدهم

خلاصه نویسی خانم :روستا

  فصل نهم:

 مواد و مصالح در بسته بندی         

   بسته بندی را میتوان به نوعی علم کاربرد مواد نامید. در بیشتر موارد اجناس داخل قفسه های فروشگاه ها ازمواد تشکیل دهنده ی بسته بندی انها شناخته میشوند و اغلب خط تولید و مراحل ساخت بسته بندی با توجه به مواد مصرفی ان تعیین می گردد. مواد و مصالح به کار رفته در یک بسته بندی همه ی عوامل دیگر را تحت تاثیر قرار داده و دگرگون میکند.

   مواد اولیه به کار رفته در یک بسته بندی علاوه بر نقش قابل توجهی که در فرم و شکل ان دارد حاوی پیامی خاص از هویت و کیفیت و قیمت کالا هستند. از انجایی که مواد به کاررفته در یک بسته بندی بیش از سایر عوامل با قیمت تمام شده دوام محصول و فن اوری ساخت بسته بندی ارتباط مستقیم دارد اغلب این عامل بیشترین حس را در مورد بهای کالا و کاربرد ان به خریداران منتقل میکند.

  به طور کلی در تصمیم گیری برای شکل نهایی بسته بندی و انتخاب مواد مصرفی در ان باید به تجزیه و تحلیل معیارها و عوامل متعددی پرداخت. تاثیر و جلوه ی بسته” زیبایی و ظاهر مناسب” حفاظت از محتوا” حجم و وزن بسته” عملکردهای حمل و نگهداری .

 استفاده اسان” هزینه ها و گزینه های اقتصادی” خواص فیزیکی و شیمیایی مواد” احیاپذیری و بازیافت” روش های تولید و پرکردن بسته ها” ملاحظات چاپ و عملیات تکمیلی” سابقه ذهنی مصرف کنندگان و موارد بیشمار دیگر” گزینه هایی هستند که باید در انتخاب مواد اولیه به انها توجه کرد.

  خصوصیات کالاهای مختلف متفاوتند بنابراین در ساخت بسته بندی انها از مصالح گوناگون بهره می گیرند. نوع و مواد بسته بندی در محصولی چون اسپری به تناسب عملکرد ان انتخاب شده و در گزینش قوطی های الومینیومی برای نوشابه احیاپذیری و کشش های بازار سبب اصلی انتخاب بوده است. در یک کادوی هدیه ای مانند عطر مهمترین جنبه جلوه ی ان است و در کالاهای اسیب پذیر چون دارو یا لامپ حفاظت از کالا نقش اولیه را دارد.

 نوع بسته بندی یک پاکت ابمیوه مکن است براساس خط تولید و روش پر کردن خاصی که تولید کننده در اختیار دارد انتخاب شود. یا یک قوطی فلزی برای چای براساس عادت قبلی مصرف کنندگان انتخاب شده است.

   بسته بندی های کاغذی و مقوایی

  کاغذ و مقوا یکی از قدیمی ترین و پرکارترین مواد اولیه در صنعت بسته بندی است. بسته های مقوایی قابلیت چاپ بسیار مطلوبی دارند و سطح مناسبی برای معرفی کالا در اختیار میگذارند.  

  در قرنهای نوزدهم و بیستم اهنگ گسترش تولید انواع کاغذ و مقوا با ضخامتها و رنگ های متفاوت به تدریج بالا گرفت و نمونه های بیشماری از این محصول به وجود امد که هرکدام کارایی و موارد استفاده ی خود را دارند.

کاغذ و مقوا ضمن حفظ موقعیت بی نظیرش در عرصه تحریر و چاپ کتاب و مطبوعات به یکی  از مواد اولیه ی مناسب برای بسته بندی کالاها تبدیل گشت. از طرفی شکوفایی صنعت بسته بندی خود سبب شد تا مصرف کاغذ و مقوا بالا برود و روشهای تولید و نمونه های جدیدی از این مواد به بازار عرضه شود. تقریبا برای هر کاربردی در بسته بندی  کاغذ و مقوایی ویژه ساخته اند. حتی برای بسته بندی و محافظت بعضی از کالاها به ویژه در گروه فراورده های خوراکی و بهداشتی ارایشی کاغذهایی به طور اختصاصی تولید میشود.

  اولین کارخانه مدرن کاغذسازی ایران در سال1349 در هفت تپه خوزستان برای تولید کاغذهای تحریر با استفاده از تفاله نیشکر افتتاح گشت.

  کاغذها را میتوان براساس فرایند تولید” مواد تشکیل دهنده” روش تولید” ویژگی های ظاهری یا عملکردی” و مهمتر از همه ی انها براساس نوع مصرف تقسیم کرد. دانستن انکه کاغذ یا مقوای مصرفی در چه گروهی قرار میگیرد به طراحان و برنامه ریزان تولید بسته بندی کمک خواهد کرد تا از میان گزینه های مختلف بهترین را انتخاب کنند.

  کاغذها و مقواها را نسبت به مقاصد مصرف میتوان به چهار گروه تقسیم کرد:

اول کاغذهای چاپ و تحریر که مصارف عمومی چاپ و تهیه کتاب و نشریات را تامین میکنند.

دوم کاغذهای بهداشتی که در مصارف بهداشتی کاربرد دارند.

سوم گروه کاغذها و مقوابسته بندی که در صنایع بسته بندی و برای مصارف مختلف استفاده میشوند.  و سرانجام کاغذهای ویژه که برای کاربردهای  خاص ساخته شده اند.

  هرچه ضخامت یک مقوا بیشتر شود و خشکی و انعطاف ناپذیری بیشتری داشته باشد کیفیت چاپ پایینتر می اید تا جایی که در عمل برای مقواهای ضخیم فقط از روشهایی مثل چاپ سیلک یا دایکات میتوان استفاده کرد که  چندان از انها انتظار کیفیت و دقت عمل نمیتوان داشت. گاهی کاغذ نازکتری را که برای چاپ مناسب است با یک مقوای ضخیم لمینت میکنند تا کیفیت چاپ کاغذ را همراه با مقاومت مقوا داشته باشند. اغلب پس از پایان عملیات چاپ بر روی ورق نازکتر عمل لمینیت کردن صورت میپذیرد.

فلوت ها یا مقواهای موجدار

  فلوت ها یا مقواهای موجدار که به نام کارتن شهرت یافته اند و گاهی به انها مقواهای شیاردار هم گفته میشود بخش عظیمی از صنعت بسته بندی را پوشش می دهند.

  مقواهای فلوت براساس مشخصات فوق به نام های حروف الفبای انگلیسی نامگذاری شده اند. بیشترین مورد استفاده این مقواها در صنعت بسته بندی عبارتند از: مقوای فلوت A که فضای بین شیارهای لایه ی موجدار ان زیاد است و به این سبب توانایی قابل قبولی برای مقاومت در برابر فشارهای ناگهانی و شوک های فیزیکی دارد و در کارتن های متوسط و بزرگ مصرف عمده ای پیدا کرده است. مقوای فلوت B که نسبت به مقوای فلوتA از تعداد بیشتری شیار یا موج برخوردار است و توانایی بیشتری برای مقاومت در برابر له شدگی یا فشار ثابت دارد.

مقوای فلوت C به لحاظ فاصله ی بین موج ها و تعداد انها بین دو نوع A وB است و از نظر ویژگی ها بینابین ان دو قرار میگیرد و در بسته بندی های ظریفی چون جعبه ی خرما کاربرد دارد در مقوای فلوتE ارتفاع موج ها بسیار کم است و هنگامی از ان استفاده میشود که مقوای با ضخامت اندک نیاز باشد. 

پر مصرف ترین انواع کاغذها و مقواها

از دیدگاه صنعت بسته بندی مهمترین و پر مصرف ترین انواع کاغذها و مقواها عبارتند از:

 کاغذ روزنامه یا کاغذ کاهی نوعی کاغذ پرمصرف است که حدود 95درصد ان را خمیر کاغذ ارزان قیمت که به طور مکانیکی از براده ی چوپ تهیه شده تشکیل می دهد.

  کاغذ کتاب(تحریر) مانند کاغذ روزنامه براساس خمیرهای مکانیکی ساخته میشود با این تفاوت که بر روی ان با درجات مختلفی اهارزنی و پوشش دهی انجام شده تا سطح صاف تر و کیفیت چاپ پذیری بهتری داشته باشد.

درجه درخشندگی کاغذ تحریر نسبت به کاهی بیشتر و از استحکام قابل قبولی برخوردار است.   کاغذ کرافت طبیعی با استحکام ترین نوع کاغذ طبیعی است و هنگامی که در کنار قیمت پایین استحکام بالایی از کاغذ انتظار داشته باشند از کاغذ کرافت استفاده میشود. از این نوع کاغذ که رنگ ان قهوه ای روشن است برای کیسه های صنعتی و کیسه های حمل اجناس و همچنین در کیسه های چند لایه به عنوان لایه ی داخلی بهره برد.

  کرافت های سفید کاری شده و سولفیت ها در مواردی که استحکام و ظاهر کاغذ هر دو مهم باشند کاغذ کرافت را شستشو داده با افزودن موادی سفید میکنند. پس از ان برای ایجاد سطح صاف تر روی ان را با مواد مختلف پوشش میدهند تا قابلیت چاپ مطلوب تری یابد.

  کاغذ گلاسه یا مقوای گلاسه از پرکاربردترین مواد چاپی در صنعت چاپ است و انواع ان در بازار ایران مصرف قابل توجهی دارد. از این محصول به ویژه در مواردی که نیاز به یک چاپ دقیق و حساس وجود دارد بهره می گیرند.

        کاغذ برچسب یا پشت چسبدار در لیبل ها که بخش مهمی از صنایع بسته بندی را تشکیل می دهند کاربرد اصلی و عمده را دارند. این گروه در اساس به کاغذهای تحریر یا کاغذهای گلاسه شبیه هستند با این تفاوت که کاغذ پشت چسبدار از یک رو به ماده ای چسباننده اغشته شده اند و برخی از کاغذهای پشت چسبدار که به کاغذهای اب چسبند موسومند در تماس با اب حالت چسبندگی پیدا می کنند و برخی در مجاورت مواد دیگر یا حرارت.

  مقوای ایندرل بورد نوعی مقوای مقاوم است که یک روی ان را صاف و صیقلی کرده اند. این مقوا برای انواع عملیات چاپ تا و برش مناسب بوده و جعبه هایی با کیفیت بالا میتوان از ان تهیه کرد. چاپ پذیری این مقوا  بسیار مطلوب است و درخشندگی مناسبی دارد. به همین سبب از مقوای ایندرل بورد برای ساخت انواع جعبه های کوچک و بزرگ مقوایی در صنعت بسته بندی استفاده میشود.

کاغذهای تجاری که روز به روز بخش وسیعتری از بازار کاغذ را در بر می گیرند کاغذهایی هستند که به طور خاص  و برای کاربردهای ویژه ساخته میشوند. این کاغذها بیشتر از براده چوب تولید و سپس پوشش داده می شوند و  برای روزنامه ها و کتاب هایی با کیفیت بالا و برای مصارف عمومی و اداری کاربرد دارند.

  کاغذهای اداری که به صورت رول و پیوسته تولید میشوند در شرکتها و ادارات برای پرینترهای رومیزی و فرمهای پیوسته مانند انواع صورتحساب کاربرد دارند. این محصول کاربرد محدود و خاصی در صنعت بسته بندی دارد.

  کاغذ نرم یا تیشو اصطلاحی است که اغلب برای انواع کاغذهای سبک نظیر انواع دستمال کاغذی به کار میرود. در صنایع بسته بندی از این نوع کاغذها برای حفاظت کالا در برابر عوامل فیزیکی و به عنوان لایه ی داخلی  بسته بندی بهره می گیرند.

  کاغذهای ضد گریس” گلاسین و پوستی گروهی خاص از کاغذهای مورد استفاده در صنایع بسته بندی هستند. کاغذهای ضد گریس از خمیرهای شیمیایی ساخته میشوند و رطوبت به راحتی نمیتواند در انها نفوذ کند.

 گلاسین نوعی ضد گریس است که تا حد زیادی براق و صاف و متراکم شده است.

  کاغذهای پوستی را نیز میتوان نوعی ضد گریس ا گلاسین تلقی کرد. هنگامی که کاغذ اهارزنی نشده را با اسید سولفوریک فراوری می کنند کیفیت الیافی ان کاهش یافته و کاغذهای پوستی تولید می شود.

  کاغذها و مقواهای فانتزی کاغذها و مقواهای متفاوتی از نظر ساختار و کاربرد و بین 120 تا250 گرمی هستند. در صنعت بسته بندی از کاغذها و مقواهای گوناگونی با پوشش ها و یا روکش های مختلف استفاده میشود.

 

 لینک
مطالب اخیر صفحه آرایی بهمن 95 اولین جلسه طراحی پوستربهمن 95 ژوژمان درس صفحه آرای 12 دی ماه 95 متن کتاب وصایای امام علی (ع) برای صفحه آرایی کتاب در باره طراحی و صفحه آرایی کتاب صفحه آرایی روی جلد مجله صفحه آرایی / گرید و پایه کار ارایه فصل اول و دوم کتاب صفحه آرایی اولین جلسه 95/7/4 ویژه دانشجویان درس پوستر
کلمات کلیدی وبلاگ گرافیک (٥) پوستر (٤) دانشجو (۳) سی دی (۳) بسته بندی (۳) تقویم (۳) کاتالوگ (۳) بروشور (۳) کارخانه (٢) گرافیک سی دی (٢) گرافیست (٢) تلاش (۱) اخلاقی (۱) فرم (۱) رجیستر (۱) زینک (۱) کلمه (۱) کالا (۱) روش (۱) ترسیم (۱) ویدئو (۱) چاپ (۱) خاص (۱) cd (۱) صفحه آرایی (۱) بیست (۱) نظر خواهی (۱) خدا (۱) توکل (۱) اخلاق (۱) شریعتی (۱) خلاقیت (۱) طراحی (۱) مهربان (۱) فال حافظ (۱) مهندسی (۱) جمله (۱) حافظ (۱) سوال (۱) ارتباط (۱) مصلحت (۱) خالق (۱) طراحی سی دی (۱) گرید (۱) چند وجهی (۱) پنج ضلعی (۱) شیوه های طراحی (۱) اعلان درس (۱) ژوژمان دی ماه 91 (۱) تکنو لوژی 2 (۱) روی جلد مجله (۱) نجج البلاغه (۱) وصیتنامه حضرت علی (ع) (۱) ژوژمان تیر 92 (۱) لکه های اتفاقی (۱) سوالات شناخت هنر گرافیک1 (۱) پایه کار (۱) سحر غریب (۱) مهندسی اخلاق (۱) ضمیر نا خود آگاه (۱) دستگاه چاپ شخصی (۱) درس آخر چاپ (۱) ژوزمان (۱) قبل از متن (۱) روکش جلد (۱) لب جلو (۱) صفحه صمت چپ (۱) کاست (۱) سر رسید (۱) تست (۱) تاریخ هنر (۱) ژوژمان (۱) تکنولوژی دو (۱) مدیر مسئول (۱) گسترده (۱) منظم (۱) کلاس مجازی (۱) چهار گزینه ای (۱) تقویم دیواری (۱) لیتو گرافی (۱)
دوستان من عزيزستان سوپر گرافیک آموزش گرافیک دختری بنام هما خلاقیت در طراحی یک گرافیست تنها تمام دانشجویان من گرافيک و قصص الالنبيا علیرضا حصارکی.طراح گرافیک ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب