جلال عطارزاده
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ جلال عطارزاده
آرشیو وبلاگ
      گرافیست عزیز ()
صفحه آرایی / گرید و پایه کار نویسنده: جلال عطارزاده - ۱۳٩٥/٧/۱٧

سلام به دانشجویان عزیز و طراحان گرافیک آینده  قرار بود مطلبی در باره پایه کار یا گرید در اختیار شما قرار بدم با تصاویری مرتبط که اقدام به طراحی پایه کار برای مجله خوب نمائید . 

«پایه کار» یا «گرید»
عبارت است از قانونمند کردن و تعیین عواملی مانند طول سطرها و فاصله آنها از یکدیگر ؛ فاصله بخشی از صفحه  که واژگان  در آن قرار گرفته اند از لبه های کاغذ ؛ فاصله ستون های حروف از هم و مواردی از این قبیل در یک کتاب یا اثر چاپی. در صفحه آرایی با رایانه، گرید به مفهوم « تعریف کردن این موارد به صورتی ثابت و مشخص برای رایانه است و در صفحه آرایی کتاب به روش سنتی معروف به « چسب و قیچی » به صفحه ای خط کشی شده بر مبنای فاصله و طول سطرها نیاز داریم که علاوه بر واژه های « گرید » یا « پایه کار »، اصطلاح « صفحه ماکت » هم برای آن به کار برده است.
خطوط در صفحه ماکت با رنگ آبی چاپ می شود که در فیلم خطی، این رنگ اثری ندارد و در نتیجه، وقتی حروف سیاه رنگ بر روی این صفحات چسبانده شوند، در عکاسی چاپ فقط سیاهی ها روی فیلم منعکس می گردند و خطوط آبی اثری بر جای نمی گذارند. اگر کلمه یا نقشی باید در تمام صفحات کتاب تکرار گردد، بهتر است که در پایه کار با رنگ مشکی چاپ شود ؛ یعنی پایه کار را دو رنگ چاپ کنیم : آبی برای تمام خطوطی که نیازی به چاپ شدن آنها در کتاب نیست و فقط صفحه آرا در صفحه آرایی کمک می کنند و مشکی، برای نقش یا  کلمه ای که قرار است در کل کتاب چاپ شود. در پایه کار کتاب، غیر از خطوط افقی مربوط به کرسی سطرها و خطوط عمودی مشخص کننده ابتدا و انتهای سطرها، باید هر خط و علامتی که می تواند در صفحه آرایی به صفحه آرا کمک   کند، رسم گردد. مانندعلامتی که 3/1 بالای صفحه را مشخص می کند و برای تعیین شروع فصل ها کاربرد دارد، خط چینی که سر سطرها را مشخص می کند، یک خط تقارن که برای چسباندن تیترهای وسط در وسط به کار می آید، علایمی که جای شماره صفحه را مشخص می کند و موارد دیگری از این قبیل.
بعضی از کتاب ها پایه کار شطرنجی دارند. یعنی به جای خطوط کرسی و خطوط عمودی مذکور، سطح حروف را به صورت شطرنجی چاپ می کنند تا راهنمایی برای دقیق چسباندن سطوح  کاغذی نمونه دوم حروف چینی باشد. در این پایه کارها، بهتر است اندازه هر خانه شطرنجی به جای آن که بر حسب سیستم متریک باشد، بر حسب سیسیرو رسم گردد، یعنی اندازه هر خانه مربع، 5/4 میلیمتر باشد.  پایه کار را معمولا با راپیدوگراف 1/0 یا 2/0 میلیمتر رسم می کنند و اگر هم آن را با رایانه رسم کنند، ضخامت خطوط را در همین حدود در نظر می گیرند. پایه کار باید برای استفاده از عناصر بصری متفاوتی مانند حروف متن، عنوانها، تصاویر و ریز نقش ها مناسب باشد.

از این رو، یک الگوی پیش تعیین شده نیست بلکه در هر نوع کتاب حالتی ویژه دارد. پایه کار، باعث ایجاد  تناسب بین طرح و مطالب، تبدیل پراکندگی به تجمع، ایجاد خلاقیت های منطقی و جلوگیری از اتلاف وقت می شود و امروزه در تمام مواردی که با سطر هایی از نوشتار سروکار داریم، ضروری است. در پایه کار برای تفکیک عملکردهای مختلف، می توان از انواع خط چین استفاده کرد و غیر از آن، طراح می تواند برای سهولت صفحه آرایی، هر علامتی را که صلاح بداند، در پایه کار منظور نماید.

 برگرفته از وبلاگ مدرنیته گرافیک 

  این   نمونه  طراحی گرید و پایه کار دو صفحه مقابل است هر دانشجو بسته به نوع مجله خود فاصله چهار طرف صفحه نسبت به متن را در نظر گرفته و با توجه به فاصله سطرها اقدام به طراحی گرید و پایه کار بنمایند . می توانید هم با نرم افزار کار کنید و ههم اجرای با دست باشد .


در نمونه بالایی خطوط آبی که خط های افقی را قظع کرده و به پائین صفحه وصل شده نشان می دهد این گرید امکان چهار ستونی و دوستونی در آن دیده شده با تقسیم بندی های دقیق تر امکان سه ستونی  و بیشتر از 8 ستونی هم می توان ایجاد کرد

نمونه گرید بالا برای مجله های خاص  و آلبوم های عکس پیش بینی شده  

دانشجویان عزیز ویدِیو های که در رابطه با آموزش این دیزاین در اختیارتان گذاشته شده حتما با دقت ملاحظه  نموده و تمرین نمایید  

  نظرات ()
ارایه فصل اول و دوم کتاب نویسنده: جلال عطارزاده - ۱۳٩٥/٧/۱٠

بسم الله الرحمن الرحیم 
سلام به دانشجویان عزیز و گرافیستهای آینده
در جلسه سوم صفحه ارایی یکشنبه 11 مهر ماه  قرار بر این است فصل اول و دوم  کتاب صفحه آرایی توسط  :
گروه اول صبح:
خانم ها زهرا رزاقی و المیرا شریف پور
گروه اول عصر :
خانم ها نیلو فر  عبد الملکی و هما گل محمدی  .
 

  نظرات ()
صفحه آرایی اولین جلسه 95/7/4 نویسنده: جلال عطارزاده - ۱۳٩٥/٧/٥
 
بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام حضور گرافیستهای عزیز در درس صفحه آرایی توضیحاتی برای شما درج
میکنم تا نسبت به آنچه قرار است تا پایان ترم ارائه دهید در جریان قرار گرفته باشید
در پایان ترم :
1- بروشور که شامل بیوگرافی خودتان و مجموعه کارهای ارائه شده در این ترم
2- مجموع آثار ارائه شده در ژوژمان در یک فایل پاور پوینت
3- صفحه آرایی مجله


برای جلسه آینده :
1-انتخاب اسم برای نام مجله پنج اسم پیشنهاد بشود یک اسم مشخص خواهد شد برای طراحی لوگو مجله 
2- طراحی پنج اتود برای نام مجله و ارسال آن 
3-عضویت در سایت www.azizestan.com
4-اجرای نهایی لوگو و طراحی یونی فرم روی جلد مجله   
5- ارسال آثار برای بازبینی در کانال تلگرام
6- گروه صبح عدد ارسال عدد 1014 را به سامانه این درس 3000761880 ارسال نمایند 
7-گروه عصرعدد ارسال عدد 1015 را به سامانه این درس 3000761880 ارسال 
8- آماده کردن فصل اول و دوم برای اجرا در سرکلاس
9- انتخاب یک غزل از اشعار حافظ با مراجعه به لینک موجود در وبلاگ 
اولین عنوانی که انشا الله در این ترم کار می کنیم طراحی و صفحه آرایی مجله است 
عناوین اصلی در صفحه آرایی مجله
1- لوگو
2- روی جلد
3- گرید مجله
4- پشت جلد
5- صفحه فهرست
6- دو صفحه مقابل
لوگو مجله
یکی از اصلی ترین عناصر هر نشریه لوگو آن است که معرف هویت محتوایی
مجله بوده لوگو هم از نظر فرم و هم از نظر معنی خیلی تاثیر تنگاتنگی با
مجله و مخاطبین خود دارد گذشته از آن خاص بودن و جذابیت گرافیکی آن 
میتواند در ثبت لوگو در خاطره تصویری مخاطب نقش بسیار مهمی داشته باشد .
نکاتیکه در طراحی لوگو برای مجله مد نظر باید قرار بگبرد بدین شرح است
1- سعی شود نشانه مجله یک نشانه نوشتاری ( لوگو تایپ ) باشد 
2- خوانا باشد
3- در قالب افقی طراحی گردد
4- ارتفاع آن بیش 7 سانتیمتر نباشد
رعایت مواردی که ذکر شد کمک خواهد کرد تا شما در طراحی نمونه های اولیه
طراحی لوگو برای یک مجله موفق تر باشید اما در شکل حرفه ای شما شاهد مواردی
خواهید بود که برخی از این موارد را رعایت نکرده و نتیجه کار نیز موفق بوده 
این نوع کار حاصل تجربه فراوان و رسیدن به یک درجه خلاقیت بالا میباشد .
یکی از برنامه های درسی این ترم طراحی و اجرای کامل یک کتاب که متن 
آن در هر جلسه در کلاس خوانده خواهد شد تا بیاموزیم برای طراحی 
خوب باید با متن ارتباط برقرار کنیم این کتاب قرار است با استفاده از قابلیت های 
حرف و تایپو گرافی طراحی گردد .
از تاریخچه مندرج در این صفحه هر دانشجو سه سوآل همراه باجواب طراحی و در قسمت پیام های خصوصی ارسال نماید .
تاریخچه کوتاه صفحه آرایی
  نظرات ()
مطالب اخیر صفحه آرایی بهمن 95 اولین جلسه طراحی پوستربهمن 95 ژوژمان درس صفحه آرای 12 دی ماه 95 متن کتاب وصایای امام علی (ع) برای صفحه آرایی کتاب در باره طراحی و صفحه آرایی کتاب صفحه آرایی روی جلد مجله صفحه آرایی / گرید و پایه کار ارایه فصل اول و دوم کتاب صفحه آرایی اولین جلسه 95/7/4 ویژه دانشجویان درس پوستر
کلمات کلیدی وبلاگ گرافیک (٥) پوستر (٤) دانشجو (۳) سی دی (۳) بسته بندی (۳) تقویم (۳) کاتالوگ (۳) بروشور (۳) کارخانه (٢) گرافیک سی دی (٢) گرافیست (٢) تلاش (۱) اخلاقی (۱) فرم (۱) رجیستر (۱) زینک (۱) کلمه (۱) کالا (۱) روش (۱) ترسیم (۱) ویدئو (۱) چاپ (۱) خاص (۱) cd (۱) صفحه آرایی (۱) بیست (۱) نظر خواهی (۱) خدا (۱) توکل (۱) اخلاق (۱) شریعتی (۱) خلاقیت (۱) طراحی (۱) مهربان (۱) فال حافظ (۱) مهندسی (۱) جمله (۱) حافظ (۱) سوال (۱) ارتباط (۱) مصلحت (۱) خالق (۱) طراحی سی دی (۱) گرید (۱) چند وجهی (۱) پنج ضلعی (۱) شیوه های طراحی (۱) اعلان درس (۱) ژوژمان دی ماه 91 (۱) تکنو لوژی 2 (۱) روی جلد مجله (۱) نجج البلاغه (۱) وصیتنامه حضرت علی (ع) (۱) ژوژمان تیر 92 (۱) لکه های اتفاقی (۱) سوالات شناخت هنر گرافیک1 (۱) پایه کار (۱) سحر غریب (۱) مهندسی اخلاق (۱) ضمیر نا خود آگاه (۱) دستگاه چاپ شخصی (۱) درس آخر چاپ (۱) ژوزمان (۱) قبل از متن (۱) روکش جلد (۱) لب جلو (۱) صفحه صمت چپ (۱) کاست (۱) سر رسید (۱) تست (۱) تاریخ هنر (۱) ژوژمان (۱) تکنولوژی دو (۱) مدیر مسئول (۱) گسترده (۱) منظم (۱) کلاس مجازی (۱) چهار گزینه ای (۱) تقویم دیواری (۱) لیتو گرافی (۱)
دوستان من عزيزستان سوپر گرافیک آموزش گرافیک دختری بنام هما خلاقیت در طراحی یک گرافیست تنها تمام دانشجویان من گرافيک و قصص الالنبيا علیرضا حصارکی.طراح گرافیک ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب