جلال عطارزاده
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ جلال عطارزاده
آرشیو وبلاگ
      گرافیست عزیز ()
رسم سه نما نویسنده: جلال عطارزاده - ۱۳٩٠/٩/٢٧

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و عرض پوزش از دانشجویان عزیز و گرافیستهای محترم به دلیل اینکه در  لحظات پاینی کلاس  نشد به خوبی ترسیم سه نما  گفته شود  . قرارشد هر یک از دانشجویان عزیز در منزل با توجه به  مواردی که گفته شد و آنچه که اینجا ذکرشده  یک  حجم را در منزل سه نمای آن را ترسیم و بریا جلسه اینده همراه بیاورند  دانشجویانی هم که مایل بودند قبلا کاری که انجام میدهند برای من میل کنند تا چنانچه نیاز به اصلاح بود  اصلاحات صورت بگیرد . موفق باشید

 رسم سه تصویر از جسم

 

 

برای رسم سه تصویر از یک جسم ، آن را داخل یک کنج سه قائمه ، طوری در نظر می گیریم که ابعاد اصلی آن یعنی طول، عرض و ارتفاع، هر یک موازی با یکی از صفحات آن کنج باشد. سپس جسم را بر روی سه صفحه کنج تصویر می کنیم. در شکل ، کنج سه قائمه ، OXYZ و جسمی در داخل آن در نظر گرفته شده است. صفحه XOZ را صفحه تصویر قائم، صفحه XOY را صفحه تصویر افقی و صفحه YOZ را صفحه تصویر جانبی یا نیمرخ می نامند. تصویر جسم را بر روی صفحات تصویر قائم، افقی و جانبی در نظر می گیرند. تصویر جسم در صفحه قائم را تصویر از جلو و یا تصویر قائم، تصویر جسم درصفحه افقی را تصویر از بالا و یا تصویر افقی، و تصویر در صفحه جانبی را تصویر از چپ و یا نیمرخ می نامند.
پس از رسم تصاویر جسم بر روی صفحات کنج، صفحه قائم را ثابت در نظر گرفته و هر یک از صفحات افقی و جانبی را به اندازه 90 دوران می دهیم تا در امتداد صفحه قائم قرار گیرند. در شکل صفحات کنج پس از باز شدن (دوران دادن) همراه با تصاویر جلو، بالا و چپ جسم رسم شده است. برای رسم سه تصویر از یک جسم، آن را داخل یک کنج سه قائمه فرض کرده و سه تصویر آن را رسم می کنند.

 نکته

هر قسمتی از جسم که برای ناظر در موقع تصویر کردن جسم، نامرئی باشد، یا به عبارتی دیگر، ناظری که در موقعیت جلو، بالا و یا چپ جسم قرار می گیرد تا تصویر مربوطه را رسم کند، اگر قسمتی از جسم در دید او قرار نگیرد، در این صورت ، در تصویر، آن قسمت خط چین رسم می شود.

 

 

رسم سه تصویر از اجسام استوانه ای شکل

اگر محور استوانه ای بر یکی از صفحات تصویر عمود باشد، تصویر آن در صفحه تصویری که محور استوانه بر آن عمود است، دایره، و دو تصویر دیگر آن مستطیلهای مساوی با هم هستند. در شکل استوانه ای در کنج سه قائمه OXYZ همراه با سه تصویر آن بر صفحات کنج رسم شده است.

سه تصویر جلو ، بالا و چپ آن استوانه رسم شده است. در این سه تصویر، چون محور استوانه بر صفحه تصویر افقی، عمود است . بنابراین ، تصویر از بالای استوانه ، دایره است و تصویر از جلو و تصویر از چپ آن، مستطیلهای مساوی با هم هستند.

 

بر گرفته از شبکه آموزش

  نظرات ()
آموزش رسم دایره در پرسپکتیو یک نقطه ای نویسنده: جلال عطارزاده - ۱۳٩٠/٩/٢٠

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام به دانشجویان عزیز و گرافیست های محترم  دیروز در باره رسم دایره در پرسپکتیو توضیح داده شد و حاضرین به خوبی مطلب رو در یافتند  برای  اینکه لازم است برای جلسه اینده روی برگه a3  به روشی که شرح داده شد یک دایره رسم گردد  توضیحات کامل را در این قسمت برای مطالعه بیشتر قرار داده ام انشالله که موفق باشید.

این مطلب  آبی ربطی به درس ندارد  اما شما بخوانید:

در نظر است کتابی  بنام مهربانی به قلم  دانشجویان گرافیک دانشگاه شریعتی از سوی انتشارات عزیزستان به چاپ برسد و خیلی دوست دارم دانشجویان این ترم از اولین کسانی باشند که در اولین کتاب مهربانی حضور ژیدا میکنند . آندسته از دانشجویان عزیز که مایل به  ارائه مطلب در این کتاب هستند  با آدرس سایت عزیزستان مراجعه نمایند . توضیح اینکه مطلبدر رابطه با مهربانی میتواند یک قطعه شعر ، خاطره و متن ادبی  از خود شما یا به انتخاب شما از کتاب  یا نویسنده خاصی باشد ( باذکر منبع ) منتظر حضور مهربانانه شما هستم .

برای رسم دایره در اولین مرحله باید مربع محاط دایره را رسم کنیم

سپس قطر های مربع را که از مرکز دایره عبور میکنند را رسم میکنیم مطابق شکل:

دایره بقچه

حال کافیست طبق اصول پرسپکتیو یک نقطه ای مربع ABCD رو رسم کنیم به اضافه قطر های آن مانند شکل زیر:

بقچه دایره

 

در مرحله بعد شکل رو به صورت زیر نقطه گذاری میکنیم طوری که هشت نقطه داشته باشیم

رسم دایره

در شکل بالا نقاط یک و سه و پنج و هفت بر روی اضلاع مربع قرار دارند و آنها را طبق روش  یک نقطه ای بدست میاوریم

همانند شکل زیر

دایره

تنها نقاطی که باقی مانده و باید آنها را بدست بیاوریم نقاط هشت  و شش و چهار   و دو میباشند

که بدین منظور  ابتکار عمل بخرج داده و طبق شکل زیر دو پاره خط بنفش رنگ رو رسم میکنیم طوری که از نقاط ذکر شده عبور کنند

باز به راحتی و به روش یک نقطه ای دو پاره خط بنفش رنگ رو در نمای پرسپکتیو رسم میکنیم طبق شکل زیر

دایره بقچه

هم اکنون کار تمام شده است ما تمامی نقاط را داریم نقاط 8 و 6 و 4 و2  را هم از محل طلاقی خطوط بنفش با قطرهای مربع بدست می آوریم و طبق شکل زیر ما هر 8 نقطه را رسم نموده ایم

و فقط کافیست کمان های دایره را ترسیم کنیم که با کمک پیستوله  اینکار رو انجام میدهیم

شکل پایانی

بقچه

منبع استخراج تصاویر و توضیحات  

  نظرات ()
بروشور و کاتالوگ نویسنده: جلال عطارزاده - ۱۳٩٠/٩/٢٠

بسم الله الرحمن الرحیم

بنام او که مهر را افرید و مهربانی را و خود مهربانترین است

سلام به دانشجویان عزیز و عزیزان دانشجو

  آنچه در ادامه خواهید خواند خلاصه ای پیرامون  بروشور و کاتالوگ  این موارد ی است که در  جلسه مربوط بروشور و کاتالوگ ذکر شد  ، لازم است پس از مطالعه مجدد  در طراحی بروشوری که  ارائه میدهید به این نکات توجه نمائید  .

از شما انتظار می رود بروشور یا کاتالوگی را  که معرف  شما و هنر گرافیک باشد طراحی نموده و در آن ضمن تعریف مختصر از  گرافیک  بیوگرافی از خود و فعالیت هنری که داشته اید در  آن ذکر نمائید و با استفاده از عکس نمونه کار های گرافیکی خود در  این ترم خصوصا " نمونه های سررسید ، طرح سی دی و بروشور  در معرفی آثار شما گنجانده شود .

  بـــروشـــورو کاتالوگ         

    بروشور 

    کاتالوگ

هدف بروشور و کاتالوگ

     در واقع بروشور و کاتالوگ  این سه وظیفه  اصلی را بر دوش دارد  

   ١- معرفی

 ٢- ایجاد سوال

 ٣-  پاسخگویی سوالات مخاطبان

 

  دادن آگاهیهای لازم و ضروری به مخاطب است که ضمن معرفی کالا و خدمات، نقش و هدف تبلیغ هم دارد که باعث تصمیم گیری می شود.

  آگاهی و اطلاع حاصل کردن از وجود موسسات، سازمانها و تولیدات و خدمات آنها، آشنایی با احزاب، نهادها، جمعیت ها و فعالیت های آنها، میزان تحولات اجتماعی، سیاسی و تکنولوژیکی و نوع زندگی را برای مخاطب روشن می کنند و در انجام فعالیت ها و تصمیم گیری ها کمک می کنند همراه با اطلاعاتی که در روزنامه ها و مجله ها ممکن نیست ولی شباهتی با هم دارندکه به شیوه ای مرغوبتر، بهتر و لوکس تر از نظر کاغذ، مقوا و چاپ ارائه می شوند.

   اگر از این دو کالای تبلیغاتی و اطلاع رسانی به خوبی استفاده شود و شاخصه های لازم در ارتباط تصویری در آن در نظر گرفته شود  اثر تبلیغاتی و تاثیر کاتالوگ و بروشور  می تواند بسیار زیاد باشد  و در انتخاب و تغییر سلیقه مخاطب نقش بسیار زیادی داشته باشد.

  کاتالوگ ها حاوی اطلاعاتی از قبیل اندازه، رنگ، وزن، قیمت، شیوه نگهداری و ویژگی های مورد نیاز مخاطبان است و جواب سوالهای مخاطبان را می دهد.

 تعریف بروشور

      بروشور کالای اطلاع رسانی است که ارائه اطلاعاتی مربوط به کالا ، خدمات یا رخ داد اجتماعی ، سیاسی ، اقتصادی و یا فرهنگی میباشد .

     این کالا نشریه ای است که بسته به مقدار محتوای بروشور می تواند در یک  یا چند صفحه ، تک رنگ ، دورنگ یا چهار رنگ  با استفاده از متن عکس و گرافیک  چاپ میگردد  .

  برو شور ها معمولا رایگان توزیع میگردد و به همین دلیل اگر از ساختار گرافیکی و اطلاع رسانی خوبی بر خوردار باشد برای مدت  بیشتری نزد مخاطب خواهد ماند 

 

انواع بروشور:

1     تک برگی (  یک لت )

2     دو برگی ( دو لتی )

3     آکاردئونی و چند برگی مفتولی یا سیمی

4        فانتزی  

 اطلاعات مندرج

      -    مجموعه اطلاعاتی که  در بروشور ارائه میشود به دلیل حجم کم و کوچک بودن آن باید بسیار خلاصه و موجز بوده و در ابعاد و اندازه ای که برای آن در نظر گرفته شده  بتواند اهداف کلی  سفارش دهنده که می تواند اقتصادی، تجاری، صنعتی، اجتماعی، فرهنگی و هنری، دارویی، بهداشتی، پزشکی، سیاسی و حزبی باشد را در آن  بگنجاند .

   توجه به اطلاعات زیر برای تهیه یک بروشور مفید خواهد بود :

    شرح عملکرد، عنوان کلی فعالیتها و تولیدات، محصولات و خدمات ،  معرفی اجمالی تولیدات و فعالیتها  ،اطلاعاتی در مورد مواد اولیه محصولات، مشخصات کامل محصول، شیوه های مصرف و نگهداری، خدمات پس از فروش و محل تعمیرات، آموزش های لازم، نشانی کامل موسسه، فروشگاهها، مراکز خدمات پس از فروش، تلفن و فکس، وب سایت و پست الکترونیکی

 

  تولیدکنندگان و ناشران

      معمولا روابط عمومی ها، بخش بازاریابی و تبلیغات سازمانها  

    اشخاص حقیقی

     موسسات حقوقی

 قطع بروشور

     بستگی به موضوع و نوع کار و خدمات و فرم و طرح گرافیست دارد. با توجه به اطلاعات، توضیح ، تصاویر و شرح پیامها.

  ضمناً در چارچوب و طراحی باید به مخاطب و کاربری آن توجه کرد.

    هزینه پیش بینی شده نیز میتواند عامل مهمی در انتخاب قطع باشد

 ویژگی های یک بروشور

  نکته اصلی در طراحی یک بروشور شناخت خوب و کامل سفارش دهنده و مخاطبی که این بروشور را دریافت میکند

  شکیل، زیبا و در عین حال ساده بر اساس تناسب با موضوع و مخاطب که در مورد خدمات و محصولات هر چه ساده تر، بهتر. مثل داروها

 از ویژگی بروشور، برای جلب خواننده و ایجاد رغبت بیشتر در مخاطب استفاده از عکس و طرحهای جالب و دیدنی ضروری و لازم است.

  بروشورهم  می تواند  روی جلد و پشت جلد داشته باشد  و باید به اندازه یک جلد کتاب یا مجله و حتی پوستر برای آن احمیت قائل شد     بروشور به دلیل صفحات کم  معمولاًعطف ندارد. ، توجه به سه نکته همیشگی در طراحی گرافیک بروشور باید در نظر گرفته شود

1- با کمترین المان 2- درکوتاهترین زمان  3- بیشترین پیام را انتقال دهید 

 

 کاتـــالـــوگ

تعریف کاتالوگ

     کاتالوگ ها را میتوان به دو دسته تقسیم کرد

  1. تبلیغاتی وظیفه آن  معرفی وترویج اهداف سازمان یا کار خانه  سفارش دهنده 
  2. اطلاع رسانی  راهنما و مشخصات و شرایط استفاده از اماکن ، کالایا خد مات  ارائه شده  است

  کاتالوگ به دلیل بر خوردار بودن از فضای بیشتر برای ارئه اطلاعات سفارش دهنده  می تواند شامل اطلاعات ریز تری باشد

 کاتالوگ یعنی کالانما، کارنما، یعنی دفتر راهنمای کالاها و فعالیت ها و مشاغل مختلف              یعنی فهرست نامه و صورت کالاها و خدمات

یعنی اطلاعات ارائه شده جزئی و ریزتر و حاوی شرح   کاتالوگ  مختصات و ظرایف  موضوع و کالاهای مورد نظر ،  کاتالوگ   در واقع راهنمای کالا و کالانامه محسوب می شود و حاوی فهرست کالاهای تولیدی توسط یک موسسه و کارخانه است و می تواند حاوی معرفی مشاغل و موسسه های خدماتی، اجتماعی و فرهنگی نیزباشد.

 در یک کاتالوگ صنعتی  نام هر کالا، مدل، شماره یا شکل و تصویر مشخصات فنی و توضیحات ضروری است تا خریدار را کمک کند.

  بعضی کاتالوگها برای سفارش خرید در دسترس مردم قرار داده می شوند تا اجناس مورد نیاز خود را مطابق لیست کاتالوگ از فروشگاههای مورد نظر درخواست کنند.  

قطع کاتالوگ

قطع  مثل  بروشور و کتاب متنوع است و برای سهولت مخاطبان در انتخاب کالا و خدمات برخی ساده، برخی لوکس است و باید به نحوی طراحی شود که سریع اطلاعات لازم را در اختیار مخاطب قرار دهد.  

 برای دیدن مطلب همراه با تصاویر به این لینک مراجعه کنید

  نظرات ()
اولین جلسه کلاس مجازی نویسنده: جلال عطارزاده - ۱۳٩٠/٩/۱٢

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و تسلیت ایام سوگ واری حضرت سید الشهدا امام حسین (ع)

با ذکر روز  یا رب العالمین کلاس رو شروع میکنیم  ذکر  یادتون نرود وقتی  10 با یارب العالمین رو گغتید   بعد  بع خوندن ادامه مطلب ادامه بدید.

این بار  برای شعر حافظ  از دنیایی مجازی استفاده میکنیم و در اینترنت شعری از حافظ جستوجو میکنیم

این شعر را با این ایام  محرم  و سید شهدا برای خود تفسیر کنید.

خوب .

اما در مورد ارسال تصاویر به غیر از ارسال از طریق میل شما میتواتنید از امکان آپلود رایگان در اینترنت استفاده کنید با  مراجعه به این آدرس قبل از ارسال تصاویر کار های خود  ایل مورد نظر خود را  به یک ایل jpg با dpi75 ( رزولیشن پائین 75 ) تبدیل کنید و سپس فایل را سال کنید . و آدرسی را که همان سایت در اختیار شما قرار میدهد را برای  من از ثسمت یاد داشت  در همین جا ارستا کنید .

منتظر هستم

 

  نظرات ()
کلاس مجازی نویسنده: جلال عطارزاده - ۱۳٩٠/٩/۸

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض تسلیت به منایبت فرا رسیدن ایام سوگواری سیدالشهدا امام حسین (ع)

به اطلاع دانشجویان عزیز میرساند کلاس روز شنبه 12 آذر به صورت مجازی و اینترنتی بر گزار خواهد شد تا آن دسته  از دانشجویان شهرستانی که  برای  بر گزاری  ایام  سو گواری به شهر خود سفر میکنند  امکان ارائه کار های انجام شده را داشته باشند  از این رو  اینجانب روز  شنبه  در آتلیه  حضور داشته و از طریق اینترنت کار های  دانشجویانی را  بازبینی کرده  و نظرات اصلاحی را از  طریق ایمیل  اعلام خواهم کرد . برای درس ترسیمات هندسی هم ترسیم ( ترسیم یک دایره بر روی یک مکعب در پرسپکتیو ) خواسته شده را به ایمیل اینجانب ارسال کنید . لازم به ذکر است از فرصت باقی مانده برای اجرای نهایی تقویم ها و ارائه طرح سی دی و بروشور  به خوبی استفاده نمائید و در جلسه شنبه 19 آذر  با دستی پر سر کلاس حاضر شوید .

از همه شما در این ایام التماس دعا دارم .

التماس دعا

  نظرات ()
مطالب اخیر صفحه آرایی بهمن 95 اولین جلسه طراحی پوستربهمن 95 ژوژمان درس صفحه آرای 12 دی ماه 95 متن کتاب وصایای امام علی (ع) برای صفحه آرایی کتاب در باره طراحی و صفحه آرایی کتاب صفحه آرایی روی جلد مجله صفحه آرایی / گرید و پایه کار ارایه فصل اول و دوم کتاب صفحه آرایی اولین جلسه 95/7/4 ویژه دانشجویان درس پوستر
کلمات کلیدی وبلاگ گرافیک (٥) پوستر (٤) دانشجو (۳) سی دی (۳) بسته بندی (۳) تقویم (۳) کاتالوگ (۳) بروشور (۳) کارخانه (٢) گرافیک سی دی (٢) گرافیست (٢) تلاش (۱) اخلاقی (۱) فرم (۱) رجیستر (۱) زینک (۱) کلمه (۱) کالا (۱) روش (۱) ترسیم (۱) ویدئو (۱) چاپ (۱) خاص (۱) cd (۱) صفحه آرایی (۱) بیست (۱) نظر خواهی (۱) خدا (۱) توکل (۱) اخلاق (۱) شریعتی (۱) خلاقیت (۱) طراحی (۱) مهربان (۱) فال حافظ (۱) مهندسی (۱) جمله (۱) حافظ (۱) سوال (۱) ارتباط (۱) مصلحت (۱) خالق (۱) طراحی سی دی (۱) گرید (۱) چند وجهی (۱) پنج ضلعی (۱) شیوه های طراحی (۱) اعلان درس (۱) ژوژمان دی ماه 91 (۱) تکنو لوژی 2 (۱) روی جلد مجله (۱) نجج البلاغه (۱) وصیتنامه حضرت علی (ع) (۱) ژوژمان تیر 92 (۱) لکه های اتفاقی (۱) سوالات شناخت هنر گرافیک1 (۱) پایه کار (۱) سحر غریب (۱) مهندسی اخلاق (۱) ضمیر نا خود آگاه (۱) دستگاه چاپ شخصی (۱) درس آخر چاپ (۱) ژوزمان (۱) قبل از متن (۱) روکش جلد (۱) لب جلو (۱) صفحه صمت چپ (۱) کاست (۱) سر رسید (۱) تست (۱) تاریخ هنر (۱) ژوژمان (۱) تکنولوژی دو (۱) مدیر مسئول (۱) گسترده (۱) منظم (۱) کلاس مجازی (۱) چهار گزینه ای (۱) تقویم دیواری (۱) لیتو گرافی (۱)
دوستان من عزيزستان سوپر گرافیک آموزش گرافیک دختری بنام هما خلاقیت در طراحی یک گرافیست تنها تمام دانشجویان من گرافيک و قصص الالنبيا علیرضا حصارکی.طراح گرافیک ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب